Ha nincs zárójel a műveletben akkor szorzást vagy az osztást kell elvégezni először?


Pl ilyen esetben:

8/5:1/2•1/4

(/=tört jel)


Vagy a szorzás és az osztás egyenrangú és amelyik előbb van azt kell elvégezni először?



2021. aug. 1. 14:57
 1/7 anonim ***** válasza:
87%
Egyenrangúak, ha nincs zárójel, akkor balról jobbra haladsz.
2021. aug. 1. 15:02
 2/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm
2021. aug. 1. 15:07
 3/7 anonim ***** válasza:

A feladatban van egy érdekesség; külön írsz kettőspontot és törtvonalat, pedig valójában ezek ugyanazt jelentik, hogyha balról-jobbra írod csak a dolgokat (mint ahogy most), tehát a törtet nem a megszokott törtként írod fel, tehát ebben a felállásban szimplán balról-jobbra kellene elvégezni a műveleteket;


8/5:1/2•1/4 = 1,6:1/2•1/4 = 1,6/2•1/4 = 1,6•1/4 = 1,6/4 = 0,4


Azonban a perjelt most törtvonalként írod, vagyis effektíve az egy zárójelet ér;


(8/5):(1/2)•(1/4)


Így viszont a számítás is módosul;


(8/5):(1/2)•(1/4) = 1,6:0,5•0,25 = 3,2•0,25 = 0,8

2021. aug. 1. 15:09
 4/7 A kérdező kommentje:

És ha csak összeadás és kivonás van a műveletben akkor szintén balról jobbra haladok?


Pl ilyen esetben:

6/9-5/7+3/2

2021. aug. 1. 17:23
 5/7 A kérdező kommentje:

A kérdező vagyok még mindig.

Szóval hogy a kivonás és az összeadás egyenrangú?

2021. aug. 1. 17:30
 6/7 anonim ***** válasza:
80%

Ha csak összeadás és kivonás van, akkor a sorrend nem lényeges.

6/9–5/7+3/2=2/3–5/7+3/2=28/42–30/42+63/42=(28–30+63)/42=61/42

Tedd a végére például a –5/7-t, az eredmény akkor is az előző lesz:

2/3+3/2–5/7=28/42+63/42–30/42=(28+63–30)/42=61/42

2021. aug. 1. 19:51
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönömm
2021. aug. 1. 20:14