Cos x függvény periódusa 2pi*k.


Viszont van egy ilyen egyenlet:


Cos^2(x)=3/4

Cos x= Sqrt(3)/4


Na most eszrevehetjuk ha az egyenletet abrazoljuk hogy x és 2pi-x esetén is ugyanazt az értéket veszi fel a cos x függvény.


Ezt nem értem.

Ha a sima fuggvenyt abrazolom akkor 2pi*k a periódusa elvileg.


De ezek szerint mégsem??


2021. aug. 8. 23:39
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:

Bocsánat.

Periódust kevertem.

A periódus egy ismétlődő szakasz legkisebb értéke.


Viszont nem ez a kérdés.

Mivel a függvény x és -x nel is megfelel az egyenletnek, így a megoldás pi/6, 5pi/6, 7pi/6 ……


Így már helyes?

2021. aug. 8. 23:48
 2/11 anonim ***** válasza:

Eléggé össze-vissza írod a dolgokat, és nem derül ki, hogy mi mire vonatkozik.


Alapvetően a cos(x) függvény páros függvény, ami azt jelenti, hogy képe tengelyesen szimmetrikus az y-tengelyre nézve, emiatt elmondható az, hogy minden x-re cos(x)=cos(-x) igaz lesz. Tehát amikor megoldod a


cos(x) = gyök(3)/2


egyenletet, akkor ennyivel el tudod intézni a dolgot: x = +-pi/6 + k*2pi, ahol k tetszőleges egész szám.


Ugyanezt meg tudod csinálni a


cos(x) = -gyök(3)/2 esetén is;


x = +- 5pi/6 + k*2pi, ahol k tetszőleges egész szám.


Ezeknek az uniója adja az eredeti egyenlet megoldáshalmazát.

2021. aug. 9. 00:00
 3/11 krwkco ***** válasza:

"Így már helyes?"

Nem teljesen. Az 5pi/6 és 7pi/6 nem megoldás. De a -pi/6 igen.

Röviden: +-pi/6+2n*pi, ahol n egészszám.

2021. aug. 9. 00:05
 4/11 krwkco ***** válasza:

"Az 5pi/6 és 7pi/6 nem megoldás."

Bocs elfelejtettem, hogy négyzetre volt emelve. Késő van.

2021. aug. 9. 00:09
 5/11 krwkco ***** válasza:

x = +- 5pi/6 + k*2pi=+-pi/6+pi+2n*pi

Vagyis a teljes megoldás x = +-pi/6 + k*pi, ahol k tetszőleges egész szám.

2021. aug. 9. 00:13
 6/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm így már oké.


[link]


Itt viszont az f függvény hozzarendelesi szabályát kell megadni, a koszinusz függvény segítségével.


Én arra jutottam hogy f(x)=2cos(x-pi/4)

2021. aug. 9. 01:13
 7/11 anonim ***** válasza:

Igen, ez egy lehetséges megoldás. Az általános megoldás így néz ki:


f(x) = 2*cos( x - pi/4 + k*2pi ), ahol k tetszőleges egész, az általad megadott függvényt k=0-ra kapjuk meg.

2021. aug. 9. 01:34
 8/11 A kérdező kommentje:

Akkor a megoldókulcs rossz?


Ez a megoldókulcs:


f(x)=-2cos(x+3pi/4)

2021. aug. 9. 11:49
 9/11 anonim ***** válasza:

Nem, a megoldókulcs nem rossz.


A megoldókulcs megalkotója úgy gondolkodott, hogy a függvényt 3pi/4-gyel balra tolja, ekkor az eredeti cos(x)-hez képest fejjel lefelé áll a cos(x+3pi/4) függvény képe. Ezt orvosolandó, meg kell szorozni a függvényt (-1)-gyel, tehát -cos(x+3pi/4) lesz belőle. Ehhez jön még a 2-szeres nyújtás, tehát -2cos(x+3pi/4).


Ezzel pedig egy másik transzformáció adható meg általánosan;


f(x) = -2*cos(x+3pi/4-s*2pi), ahol s tetszőleges egész. Azért nem k-t írtam, mert a két betű nem ugyanazt az értéket jelöli.

2021. aug. 9. 13:22
 10/11 A kérdező kommentje:
Köszi így már ertheto.
2021. aug. 9. 15:08
1 2