Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Tudnátok segíteni a vektorokba...

Tudnátok segíteni a vektorokban? Nem igazán értettem meg az előadáson pár dolgot!

Figyelt kérdés

1. Lineáris kombinációk. Azt tudom, hogy azt jelenti, hogy egy lamdba számmal megszorozzuk a vektorokat. De: az alábbi feladatot hogyan kell megoldani? Adott 3, térbeli vektor. a(1,2,-3) b(2,3,-1) c(3,3,-1).

A feladat olyan lineáris kombinációnak a felírását kéri, amelyek benne vannak a b és c vektorok síkjában. Ez azt jelentené, hogy az a vektort 0-val kell szorozni, míg a b és c vektort egy azonos, 0-tól különböző számmal?


2021. szept. 17. 19:59
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Például: 3b+2c
2021. szept. 17. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Egy kérdés: A b és c vektort bármely tetszőleges számmal lehet szorozni ebben a feladatban, vagy sem? Hogy lehet megállapítani, hogy a vektorok benne vannak-e az adott (b és c) síkban. azért kérdezem, mert meg is szeretném érteni a feladatot.
2021. szept. 17. 20:24
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
A (b,c) sík vektorai azok és csak azok a vektorok, melyek a b és c lineáris kombinációi (kb+kc alakúak).
2021. szept. 17. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
Bocs! kb+lc alakúak
2021. szept. 17. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Ha tényleg csak ennyi a feladat, akkor tényleg csak annyi, ami a 4-es válaszban látható, vagyis az összes keresett vektor felírható K*b+L*c alakban (a nagybetűk skalárokat, vagyis konkrét számokat jelentenek).


Ha viszont az is kérdés, hogy az a vektor beleesik-e ebbe a síkba, és hogy azt hogyan lehet megmutatni, az már egy kicsit nehezebb feladat;


Amikor adottak a vektorok egy vektortéren, akkor a vektorok összege is a vektortéren belül marad. Előfordulhat viszont, hogy a vektortérben elhelyezett vektorok nem "feszítik ki" a vektorteret, hanem csak a vektornak egy alterét. Például ha R^3 vektortérben adott lenne az (1;0;0), a (2;0;0) és a (3;0;0) vektorok, akkor ezek a három vektor az R^3 vektorteret nem feszítik ki, csak egy R^1 vektorteret, ami nem mellesleg egy egyenes.

A vektorokat úgy érdemes felfogni, mint utasításokat. A kérdés az, hogy a koordinátarendszer bármely pontjába el lehet-e jutni csak az adott vektorokat (illetve azok skaláris szorzatait) használva. Ha igen, akkor a vektorok lefedik a vektorteret (más szóval: generálják a vektorteret, megint más szóval a vektorok a vektortér bázisát teszik ki), ha nem, akkor egy alteret határoznak meg. Maradva a példánál, az origóból a (0,0,1) pontba nem tudsz lépni, még ha vért is izzadsz, mert nincs meg hozzá a megfelelő utasítás.


Ezért van az, hogy ha bármelyik vektor összerakható a többi vektor felhasználásával, akkor az a vektor függ a többi vektortól, tehát jelenléte semmi extrát nem ad a dolgokhoz.


Általánosan, ha az {u;v;w} nem nullvektorokból álló vektorhalmaz elemeire igaz, hogy konstans (skalár) A;B számok esetén (ezeket amúgy lambdákkal szokták jelölni) az


u = A*v + B*w


vektoregyenletnek nincs megoldása, akkor a vektorok függetlenek egymástól (tehát lefedik az R^3 vektorteret), ha van, akkor függnek egymástól (tehát kivehető a halmazból, így nem fedik le R^3-at). Persze még általánosabban, nagyobb dimenziószámra is működik a fenti a megállapítás, csak több vektorral a jobb oldalon.


Bizonyos esetekben ránézésre megmondható a jó lineáris kombináció. Általában viszont nem ennyire egyszerű, úgyhogy az előbb említett egyenletet meg kell oldani. A szereposztás tetszőleges, bármelyik vektor kerülhet a bal oldalra, azonban a feladat most konkrétan az, hogy az a vektor benne van-e a "bc" vektor síkjában, ebben az esetben et írhatjuk fel:


a = A*b + B*c, az a kérdés, hogy ennek van-e A;B-re megoldása. Írjuk be a vektorok helyére azt, amiket megadtak:


(1;2;-3) = A*(2;3;-1) + B*(3;3;1), elvégezzük a beszorzásokat:


(1;2;-3) = (2A;3A;-A) + (3B;3B;B), elvégezzük az összeadásokat:


(1;2;-3) = (2A+3B ; 3A+3B ; -A+B)


Két vektor csak úgy tud egyenlő lenni, hogyha a koordinátáik páronként megyeznek, vagyis


1 = 2A+3B

2 = 3A+3B

-3 = -A+B


Ezteknek egyszerre kell teljesülniük, tehát egyenletrendszer alkotnak. Szerencsére az első két egyenlet különbsége esetén kiesik B, így marad 1=A, a harmadik egyenletből pedig -2=B, tehát a skalárok lehetséges értékeit megkaptuk, már csak ellenőrizni kell;


2*1 + 3*(-2) = -4, ami nem 1, tehát az egyenletrendszernek nincs megldása. Ennek megfelelően az eredetinek sincs, vagyis a három vektor lineárisan független egymástól, így kifeszítik az R^3 vektorteret.

2021. szept. 17. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 krwkco ***** válasza:
100%

#5

"Ha viszont az is kérdés, hogy az a vektor beleesik-e ebbe a síkba, és hogy azt hogyan lehet megmutatni, az már egy kicsit nehezebb feladat;"

A síkban levő két vektor vektoriális szorzata megadja a sík normálvektorát. (Feltéve hogy a két vektor nem párhuzamos, mert akkor a vektoriális szorzatuk hossza 0 és az irány határozatlan.)

A síkba azok a vektorok tartoznak, amiknek a skaláris szorzata a normálvektorral 0. És ez a két vektor minden lineáris kombinációjára teljesül.

2021. szept. 17. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!