Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Tudnátok segíteni ebben a két...

Tudnátok segíteni ebben a két függvénysoros feladatban?

Figyelt kérdés

Szeretnék segítséget kérni ebben a két feladatban:


Adja meg az alábbi függvénysorok konvergencia intervallumát: summa (0..inf) ((x+2)/(x-1))^n illetve summa (0..inf) ((n*3^n)*(x-1)^n)/(n+1)!


Beadandó lenne, de még nem járunk ott :-)



2021. okt. 6. 14:29
 1/2 anonim ***** válasza:

Gyakorlatilag a kérdés az, hogy milyen x-ekre lesznek ezek a "végtelen tagot tartamazó összegek" (sorok) konvergensek.


Az elsőnél nincs nehéz dolgunk, ugyanis ha felírod a tagokat, akkor azt veheted észre, hogy az összeg tagjai mértani sorozatot alkotnak, annak pedig ismert az összegképlete;


a sor tagjai: 1 + ((x+2)/(x-1)) + ((x+2)/(x-1))^2 + ((x+2)/(x-1))^3 + ...


A sor első tagja a1=1, kvóciense q=((x+2)/(x-1)), így az összegképlet felhasználásával:


S(n) = 1 + [((x+2)/(x-1))^n - 1]/[((x+2)/(x-1))-1]


Viszont ebben az összegben n=1-től kezdődik az indexelés, nekünk viszont n=0-tól kellene, hogy működjön ez a dolog, emiatt egy kicsit machinálunk rajta:


S(n) = 1 + [((x+2)/(x-1))^(n-1) - 1]/[((x+2)/(x-1))-1]


Most az a kérdés, hogy ha n->végtelen, akkor mikor lesz ez az összeg valami konvergens szám. Szerencsére azt tudjuk magabiztosan, hogy mértani sor csak úgy tud konvergens lenni, hogyha kvóciense szigorúan -1 és 1 közé esik, tehát ezt az egyenlőtlenséget kell megoldanunk;


-1 < ((x+2)/(x-1)) < 1, ezt nem olyan nagyon bonyolult megoldani;


x < -1/2, tehát a konvergenciatartomány a (-végtelen;-1/2) intervallum. Illetve még abból lehet probléma, hogyha x=-2, ugyanis a 0^0 az bajos. Hogy ezzel mit kezdtek, illetve hogyan tárgyaljátok, azt passzolom. De abból talán nem lesz nagy baj, hogy abban az egy esetben nem 0-tól indexeljük az összeget, hanem 1-től, ekkor minden tag 0, így az összeg is.


A másodikat egyelőre passzolom.

2021. okt. 6. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Röviden: ha egy sorozat egy bizonyos idő után szigorúan monoton és konvergens, akkor van arra esély, hogy a tagok összege is konvergens legyen. Szemmel láthatóan a sorozat tagjai konvergensek x>=1-re, mivel a faktoriális nagyságrendje nagyobb, mint a számlálóé. Ha egy ilyen sort egy bizonyos tagja után „be tudjuk szorítani” két konvergens sor közé, akkor az eredeti is biztosan konvergens lesz (csendőrelv sorokra). A nevezőben lévő faktoriális miatt azt is lehet sejteni, hogy a sorozatnak a valós számok halmaza lesz a konvergenciatartománya, tehát két olyan sorozatot kellene keresni, amelyeknek konvergenciatartománya x>=1 (mivel most azt vizsgáljuk). Az alsó csendőr kézenfekvő, az legyen a sum(0) sor. A másik csendőrnél vakarhatjuk a fejünket, hogy mi lenne jó, azonban ha már az előbbi feladatot megoldottuk, akkor nézzük meg, hátha az jó lesz nekünk csendőrnek. Arról a sorozatról azt tudjuk, hogy konvergenciatartománya x<-1/2 volt, nekünk viszont x>1 kellene. Szerencsére ha csak megmínuszozzuk az x-et, akkor máris x>-1/2 lesz a konvergenciatartománya, amiben benne van az x>1, tehát a sum(((-x+2)/(-x-1))^n) sorozattal próbálkozunk. Nézzük meg, hogy erre igaz lesz-e, hogy tetszőleges x>1-re lesz-e olyan tag, amelytől kezdve ennek a tagjai nagyobbak lesznek;


n*3^n*(x-1)^n/(n+1)! < ((-x+2)/(-x-1))^n, vonjunk n-edik gyököt;


ennedikgyök(n)*3*(x-1)/ennedikgyök((n+1)!) < (-x-2)/(-x-1)


Láthatóan a bal oldal eléggé 0-hoz konvergál ha n->végtelen (itt hivatkozunk a korábban tanultakra, vagyis ennedikgyök(n) a 0-hoz konvergál a végtelenben, ennedikgyök(n!) pedig a végtelenbe), a jobb oldal pedig nem függ n-től, tehát annak értéke valami pozitív konstans (attól függően, hogy x helyére mit írunk). Tehát ez az egyenlőtlenség biztos, hogy végtelen sok n-re igaz lesz egy valamilyen n-től kezdve, esetleg véges sok n-re nem. De az nem baj, mert véges sok szám összege véges, tehát konvergens, a „maradék” végtelen szám összege pedig az előző okfejtések alapján konvergens lesz, és ezek összege is konvergens. Tehát ha x>1, akkor a sor konvergens.


Ha x=1, akkor triviálisan konvergens.


Ha x<1, akkor olyan problémákba ütközünk, hogy minden páratlanadik tagja negatív lesz, tehát maga a sorozat nem lesz szigorúan monoton. De megtehetjük azt, hogy a sorozatot szétszedjük két (vagy több) szigorúan monoton konvergens sorozatra, és azokat külön vizsgáljuk.


Első sorozat: ahol n páros. Ebben az esetben hivatkozhatunk arra, hogy minden x<1-re létezik pontosan egy darab x>1, amelyre a tagok megegyeznek az x>1 tárgyalásból. Például ha x=0,5, akkor (0,5-1)^n=(-0,5)^n, ennek a párja a (1,5-1)^n=(0,5)^n; mivel n páros, ezért (-0,5)^n=(0,5)^n. Tehát a sorozat tagjai visszavezethetőek az x>1 esetre, így a tagok összege itt is konvergens lesz.


Második sorozat: ahol n páratlan, tehát minden tag negatív lesz. Mivel összegről van szó, ezért megtehetjük azt, hogy mindegyik tagból kiemeljük a negatív előjelet; sum(-akármi)=-sum(akármi), így viszont az összegben már csak pozitív tagok lesznek, amik ugyanúgy viselkednek, mint a korábbi sorozat tagjai, tehát ez a sor is konvergens lesz.


Nyilvánvaló okokból konvergens sorok összege is konvergens, tehát x<1-re is konvergens sort kapunk.


Ezzel beláttuk, hogy a sor konvergenciatartománya a valós számok halmaza.

2021. okt. 7. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!