FortHell0 kérdése:

Matek házit nem értem nagyon, holnapra kell?

Egy kötélnek levágják a 2/3 részét és még 7 m-t. Így a negyedénél 4 m-rel rövidebb darab marad. Milyen hosszú volt a kötél eredetileg?

2021. okt. 6. 19:59
 1/7 anonim ***** válasza:
20%
Írd fel, mennyi köteled maradt...
2021. okt. 6. 20:02
 2/7 anonim ***** válasza:
2021. okt. 6. 20:06
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
A 2-es válaszban majdnem ugyanaz a példa, mint amit neked adtak fel. Ha az ott kapott válaszokat átnézed, akkor te is fel tudod állítani az egyenletet, ami segít megoldani a házi feladatodat.
2021. okt. 6. 20:14
 4/7 Pelenkásfiú ***** válasza:
100%

Az egész kötél hosszát jelöld x-szel!

Fel kell írnunk egy egyenletet, ami mindkét oldalán a megmaradt kötél hosszát adja meg, de más adatokkal.

A feladat első részében azt adták meg, hogy mennyit vágtunk le, de ha ezt kivonjuk x-ből (ami a teljes kötél hossza), akkor megkapjuk a maradékot.

Tehát így fog kinézni az egyenlet:

x - LEVÁGOTT = MARADÉK

Ahol azt írja, hogy 2/3 rész és negyed, ott az x-et kell beszoroznod, ahol pedig métert ír, ott simán leírod a számot, csak arra figyelj, hogy hol van összeadás és hol kivonás.

Ha sikerült felírni az egyenletet, akkor már csak átrendezed, hogy egyik oldalon csak 1 x maradjon.

2021. okt. 6. 20:37
 5/7 anonim válasza:
100%
Ha 1/3 kötél mínusz 7 méter egyenlő 1/4 kötél mínusz 4 méteres azt jelenti, hogy 1/4 és 1/3 között lévő különbség 3 méter. Vagyis 3/12 és 4/12 között lévő különbség 3 méter. Vagyis 1/12 egyenlő 3 méter. Azaz 12/12 kötél egyenlő 3×12= 36 méter(Elnézést a szóismétlésért).
2021. okt. 6. 20:57
 6/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2021. okt. 6. 21:03
 7/7 krwkco ***** válasza:
91%

Általában a hosszú szöveges feladatokat részmondatonként érdemes egyenletté alakítani:

Egy kötélnek => x

levágják a 2/3 részét => x-x*2/3

és még 7 m-t. => x-x*2/3-7m

Így a negyedénél => x/4

4 m-rel rövidebb => x/4-4m

darab marad. => x-x*2/3-7m = x/4-4m

Milyen hosszú volt a kötél eredetileg? => x?


A lehető legrészletesebben írtam, ennél nagyobb darabokat is fel lehet egyszerre dolgozni. Ha így csinálod, nagyon bonyolult mondatokat is egyenletté tudsz alakítani. Úgy is lehet, hogy aláhúzol annyit a szövegből, amennyit éppen feldolgozol.

2021. okt. 6. 21:32