Egy hullám sebessége egy adott közegben 450 m/s, frekvenciája 150 Hz. Mekkora lesz a frekvencia egy olyan közegben, ahol a sebesség 600 km/h?


Nem muszáj megadni a végeredményt. Nekem elég a képlet is és hogy az hogyan jön ki.

Azért tettem fel a kérdést, mert az ilyen típusú feladatoknál, ahol egy paraméter értéke megváltozik (itt a terjedési sebesség), nem tudom mi a megoldás menete.



2021. okt. 10. 13:28
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Az nincs megadva a feladatban, hogy a hullámhossz mindkét közegben azonos nagyságú? Mert így nem lehet kiszámolni. Amennyiben adott, akkor egyszerűen:

v1/f1 = v2/f2

Itt csak f2 értéke nem ismert, és ez a kérdés. Ilyenkor csak át kell rendezni az egyenletet úgy, hogy az egyik oldalon csak f2 legyen. Szóval először keresztbe szorzol:

v1*f2 = v2*f1

f2 = (v2*f1)/v1


A mértékegységekre figyelj, a km/h-t át kell váltani SI mértékegységre (m/s)!

2021. okt. 10. 13:43
 2/5 krwkco ***** válasza:
100%

Ez egy furcsa kérdés, mert a hullám frekvenciája nem változik, ha átlép egy másik közegbe. Csak a hullámhossza.

Egy fizikához értő ember így tenné fel a kérdést. Mekkora egy 150 herzes hullám hullámhossza egy olyan közegben, amelyben a terjedési sebessége 600 km/h? (A 450 m/s teljesen felesleges)

2021. okt. 10. 13:59
 3/5 A kérdező kommentje:

A feladat szövege nem ír a hullámhosszról.


Köszi a választ! Az átváltásra szerencsére oda szoktam figyelni. :)


Tehát akkor csak ez az egyetlen megoldási mód lézetik?

Ha például kiszámolom a λ1-et, akkor azzal nem lehet kiszámolni az f2-t, csak akkor ha λ1 és λ2 ugyanaz mindkét közegben?

2021. okt. 10. 14:00
 4/5 A kérdező kommentje:

#2 Az előző válaszom írása után jelent meg a válaszod.


Egy online felületen gyakorlok példafeladatokat, így tudom ellenőrizni a válaszaimat. Hát igen, a 150Hz volt a megoldás és ez tényleg egy "érdekes" feladat.


#2 [link]

Találtam ezt a nagyon jó kis GIF-et, ami szemlélteti a frekvencia állandóságát, amikor a hullám új közegbe lép.

Viszont nem nagyon értem, hogy miért marad állandó.

2021. okt. 10. 14:14
 5/5 krwkco ***** válasza:

"Viszont nem nagyon értem, hogy miért marad állandó."

Azért mert ha a 150 hz-es hullámnak 6,7 ms-onként van maximuma, amikor kilép az egyik közegből, akkor ugyanennyi marad a maximumok időtávolsága a másik közegbe belépés után is. Nincs se késletetés, sem előresietés az időben. Amikor maximumon kilép a régiből, akkor lép be maximumon az újba. És ha 600kmh sebességgel elindul az új közegben, akkor annyi lesz a hullámhossza (a maximumok távolsága), amennyi utat 6,7ms alatt meg tud tenni.

2021. okt. 10. 16:14