1.Hogyan számolod ki, hogy milyen messze csapott be a villám?

2.Két hajó halad egy tavon. Mindkettő sebessége a vízhez képest 5 m/s. Az egyik kapitány átnéz a másikra és azt 5 m/s-mal érzékeli távolodni. Milyen szögben mozognak egymáshoz képest a hajók?

3.Egy kerékpárversenyző 5 m/s sebességgel halad a cél felé, egyenes pályán. Amikor 1 km-re van a céltól, az orra hegyéről elindul egy légy 10 m/s-os sebességgel, majd a célvonal és a versenyző orra között oda-vissza repked, miközben a kerékpáros közeledik a célvonalhoz. Mennyi utat tesz meg a légy, amíg a kerékpáros beér a célba?

4.Az esőcseppek 6 m/s-os állandó sebességgel zuhannak, függőlegesen. A haladó vonat ablakán 45 fokban dőlt csíkokat rajzolnak. Mekkora a vonat sebessége?

5.Átmegy egy híd alatt, amikor a csónakból a vízbe esik az üdítősüvege. Az üveg a víz felszínén úszik. Az ember csak húsz perc múlva veszi észre, hogy nincs meg az üveg. Visszafordul, és a vízhez képest ugyanakkora sebességgel evez az üveg után. Amikor az üveget utoléri, akkor egy kilométerre vannak a híd alatt. Mekkora a folyó sebessége?



2021. okt. 10. 14:15
 1/9 krwkco ***** válasza:
Melyiknél tudtál elindulni és hova jutottál?
2021. okt. 10. 16:52
 2/9 A kérdező kommentje:
A 4.az 1.a 2.kell még
2021. okt. 10. 17:19
 3/9 krwkco ***** válasza:

"A 4.az 1.a 2.kell még"

1. ennek a mondatnak a magyar nyelvben nincs értelme.

2. nagyon kedves tőled, hogy nem közölted velünk, hogy melyik van már megoldva, hogy hadd gyakoroljunk.

3. válassz ki egy feladatot, ami még nincs meg és írd le hogy abban meddig jutottál. Akkor segítek tovább lépni.

2021. okt. 10. 17:25
 4/9 A kérdező kommentje:
Most kaptam meg a többit azért nem írtam előbb.
2021. okt. 10. 17:30
 5/9 A kérdező kommentje:
4,5 kell csak
2021. okt. 10. 18:06
 6/9 krwkco ***** válasza:

Ok. Legyen az 5-ös, mert a 4-es nagyon egyszerű.

A híd, a 0 pont. Az evezős sebessége v, a folyóé u.

20 perc alatt az evezős felmegy a folyón 0,3*(v-u) kilométert. Az üveg leúszik 0,3*u kilométert. A távolságuk 0,3*(v-u)+0,3*u=0,3v lesz. Ami nem meglepő, mert a folyó koordinátarendszerében az üveg áll, az evezős meg v sebességgel halad.

Az evezős elindul lefelé a folyóhoz képest v sebességgel. Az üveg továbbra is áll a folyóhoz képest. Ezért az evezős a folyón a 0,3v távolságot szintén 20 perc = 0,3 óra alatt fogja megtenni és az üveget elérni. Összesen 0,6 óra telt el a vízbeeséstől a találkozásig. Ezalatt az üveg 1 km-t sodródott a folyóval. A folyó sebessége u=1km/0,6h=10/6 km/h=1,67 km/h.

2021. okt. 10. 18:23
 7/9 krwkco ***** válasza:
A 4-est rajzold fel sebességvektorokkal és kész lesz a megoldás.
2021. okt. 10. 18:24
 8/9 A kérdező kommentje:
Bocsánat a 2 is kell
2021. okt. 10. 18:41
 9/9 Tom Benko ***** válasza:

1; 0=ct-c'(t+Δt) mivel t nagyon kicsi, c't~0, azaz ct=c'Δt d=ct, c' a hangsebesség, és Δt mért adat.

2; az egyik hajó haladjon az x tengely mentén v sebességgel. A sebességvektor v=(v,0). A másik vektor ekkor v'=(v' cosα,v' sinα). A relatív sebesség v-v'.

2021. okt. 11. 10:00