Fizika háziban melyik szabály szerint kezdjek neki, hogyan oldjam meg?

Építkezésen a ház tetejéről egy ember a csörlőn leenged egy láncot aminek 1 méteres darabja 1,2kg, rajta a vödör 2kg-s és 10 literes. Ha a teli vödrört húzza fel a csörlőn, akkor 1,2szer akkora munkát végez mintha üresen húzza fel. Milyen magas az épület ha a földig engedheti a födröt?

2021. okt. 11. 09:11
 1/6 krwkco ***** válasza:

Munka=elmozdulás*erő

Itt annyi még a trükk, hogy a lánc alja teljes utat tesz meg, a teteje szinte semmit. Mivel a függőség lineáris, ezért mondhatjuk, hogy az emelés a láncon annyi munkát végez, mintha a lánc teljes súlyát félmagasságból húzná fel az ember.

Fel kell venni egy m magasságot, mint ismeretlent.

Würesvödör*1,2=Wtelevödör

És tételezzük fel, hogy a vödörben víz van, bár ezt a feladat sehol sem mondja.

2021. okt. 11. 10:42
 2/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a segítséget! Sajnos továbbra sem tudom hogyan kellene megoldani.

Tehát van egy 12kg-s test amit 1,2x nagyobb munkával húz fel mint a 2kg-s testet.

m=12kg s=x F=m * g = 12 * 10= 120N

W=F*s 1,2= 120*x=0,01 Tehát 0,01m... Így csinálnám de ez így nem jó.

2021. okt. 12. 09:05
 3/6 A kérdező kommentje:
Az meg, hogy a lánc 1,2kg, sehova nem tudom belekalkulálni.
2021. okt. 12. 09:06
 4/6 krwkco ***** válasza:

A lánc nem 1,2kg, hanem 1 méteres darabja 1,2kg. Az emelt lánc tömege folyamatosan változik. Mindig annyi, amennyi az épület mellett lóg. A legnagyobb értéke annyi, mint amennyi az épület magassága szorozva az 1,2kg-mal. A legkisebb pedig 0 kg, amikor a teher teljesen fel van húzva. Az átlagos érték az épület magassága/2 szorozva 1,2kg-mal.

A munkát ki kell számolni úgy, hogy üresvödör+ lánc, illetve televödör+lánc. A kettő között van egy 1,2-es szorzó, ez adja az egyenletet. (Egyébként a magasságot nem kell átnevezned x-re. Maradhat végig m. Mindenki tudja, hogy bármilyen betű van a végső, rendezett egyenletben, azt keressük.)

2021. okt. 12. 09:42
 5/6 A kérdező kommentje:

Végül kiszámoltam aránypárokkal...

Ha 10 méter, akkor mennyi munkát végez, ha 20méter stb.

Ennek alapján 40méteres a ház ami végülis akár igaz is lehet.

csak ez a levezetési mód nem elfogadható.

Köszönöm a segítséget!

2021. okt. 12. 14:05
 6/6 krwkco ***** válasza:

Würesvödör*1,2=Wtelevödör

(2kg+1,2kg/m*s/2)*9,81m/sec²*s*1,2 = (10kg+2kg+1,2kg/m*s/2)*9,81m/sec²*s // osztunk s-el és 9,81m/sec²-el

(2kg+1,2kg/m*s/2)*1,2 = 10kg+2kg+1,2kg/m*s/2

2,4kg+1,44kg/m*s/2 = 12kg+1,2kg/m*s/2 //-2,4kg -1,2kg/m*s/2

0,24kg/m*s/2 = 9,6kg // *2 /0,24kg/m

s = 80m

Ellenőrzés: a teher 12kg+1,2*80/2=(2kg+1,2*80/2)*1,2

60 = 50*1,2

Bár a valóságban elég nagy ostobaság, hogy egy 80m magas épület tetejére egy munkás vödörben húzza fel a vizet egy olyan láncon, aminek a súlya teljesen leeresztve 96kg. De ez jött ki.

2021. okt. 12. 14:53