Mikor melyik jelet kell használni párbeszédnél?

Figyelt kérdés

A tanár azt a feladatot adta ki, hogy írjunk egy rövid novellát a szünet alatt. Már készen vagyok vele, viszont van amit nem értek, és lehet az egész rossz lesz emiatt.

Mindig szoktam látni könyvekben a párbeszédeknél, hogy néha a mondat így kezdődik "-" és így záródik le "–", de van mikor a kötőjellel végződik és kezdődik, valamikor pedig a gondolatjel van elől. De ezt is szoktam látni "—" Mi ez? Mikor melyiket kell használni?



2021. nov. 1. 09:55
 1/6 anonim ***** válasza:
85%
A párbeszédeknél gondolatjelet használunk, ami tulajdonképpen a nagykötőjel, azaz a – karakter (Unicode U+2013, Windowson Alt + numerikus 0150, Wordben Ctrl + numerikus mínusz jel). Régebben a hosszabb, — karaktert (Unicode U+2014, Alt+0151) használták gondolatjelként, de ma már a nagykötőjellel (U+2013) azonos karaktert használják erre a célra – ahogy a gondolatok közbeszúrására is. A "sima" kötőjel – azaz a - karakter – kerülendő, de ma már az nem is lehet kifogás, hogy a szövegszerkesztőben nem lehet begépelni. A telefon meg nem szövegszerkesztésre való ;)
2021. nov. 1. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
2021. nov. 1. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

#2 vagyok... Még arra az elterjedt helyesírási hibára szeretném felhívni a figyelmet, hogy az e kérdőszócska elé kötőjelet kell tenni: lehet-e, kell-e...


Tipikus hiba az is, hogy pl. számoknál az ezres elválasztó szóköz miatt új sorba kerül a szám két fele, ami szarvashiba. 24 344 Ezért Ctrl+Shift+Space kombinációt kell használni.

Ctrl+Shift+Space kötőjelet kell használni pl. az előbb említett e kérdőszócskánál, hogy az ne menjen át a következő sorba. Ez tipográfiai szabályok.

2021. nov. 1. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
*ezek :)
2021. nov. 1. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%
1-es vagyok. Mi az oka a lepontozásomnak? Gyakorlatilag ugyanazt írtam le, mint 2-es linkjén olvasható.
2021. nov. 1. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%
#2,3,4 vagyok, én sem értem, hogy miért pontoztak le téged. Én felpontoztalak.
2021. nov. 2. 06:24
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!