Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Közigazgatási jogban jártas...

Közigazgatási jogban jártas személy tudna segíteni egy nagyon laikus embernek?

Figyelt kérdés

Közigazgatási jog feladatot kaptam,amit jelenleg nem tudok megoldani.

A feladat szövege:

A Kormány törvényjavaslatot nyújt be az Országgyűléshez, amely a költségvetési törvény módosításáról

szól. A módosítás értelmében a Gazdasági Versenyhivatalnál (GVH) alkalmazható köztisztviselők számát

a költségvetési törvény maximum 100 főben határozná meg.

A GVH elnöke levelet ír a miniszterelnöknek, amelyben kifejti, hogy a törvényjavaslatot elfogadhatatlannak tartja a következő okok miatt.

a) Sérti a GVH mint autonóm államigazgatási szerv függetlenségét, mivel ezáltal az országgyűlési

többség, tehát közvetve a Kormány dönt egy nagy jelentőségű humánpolitikai kérdésben.

b) A maximális létszám túlságosan alacsony, ilyen feltételek mellett lehetetlen magas színvonalú szakmai munkát végezni. Ez közvetve szintén sérti az autonómiát, hiszen megfelelő erőforrások híján

a GVH ki lesz szolgáltatva az általa felügyelt, sokkal kedvezőbb körülmények között működő piaci

szereplőknek.

c) A módosítás ellentétes a GVH-ra vonatkozó előírásokkal.

d) Nehezményezi, hogy a törvényjavaslatról csak az Országgyűlés honlapjáról szerzett tudomást, és hogy

a közigazgatási egyeztetés keretében nem kapta meg észrevételezésre a tervezetet, illetve nem kapott

meghívást a kormány-előterjesztést tárgyaló kormányülésre, ahol kifejthette volna álláspontját.

Véleménye szerint egyetértése nélkül nem lehetett volna a törvényjavaslatot benyújtani az

Országgyűlésnek.

1. Értékelje közigazgatási jogi szempontból a levélben megfogalmazott aggályokat!

2. Milyen tartalmú választ adna a miniszterelnök helyében a levélre?


Nyilván a pontok szerint kéne sorban végigmennem a GVH elnökének levelén.

A kormánynak joga van törvénymódosítási javaslatot tenni ha a törvényben foglalt feltételek fennállnak. Viszont a GVH autonóm jogállású központi államigazgatási szerv, amire a kormány nem gyakorolhat hatást. Nem tudom hogy az e kettő közötti ellentét hogy oldható fel. Törvény alapján a GVH elnöke határozhatja meg a szervezet alaplétszámát (1996. évi LVII. törvény a tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról 36.§ (1) c) pont) Ez az az első probléma amin megakadtam. De abban sem vagyok biztos hogy esetleg nem-e kivétel ez a téma a törvénykezdeményezéssel kapcsolatban. Szerintem alapvetően nem kötelelesek a GVH elnökét meghívni a kormányülésre. A GVH-t érintő kérdések ülésein tanácskozási joggal vesz részt a GVH elnöke. De a törvény nem taglalja hogy kötelesek lennének meghívni, viszont mivel csak tanácskozási joggal vesz részt, a döntésben nem vehet részt.


Előre is nagyon köszönöm ha valaki válaszol!



2021. nov. 13. 12:55
 1/1 anonim ***** válasza:
100%
Nem értem mi van
2021. nov. 13. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!