Vegyes kapcsolással kapcsolatos feladatok: Milyen értéket jelez a feszültségmérő? Mekkora a főág árama? Mekkora a telep feszültsége?


A vegyes kapcsolásban a soros kapcsolás részben az egyetlen ismert adat az R1 ellenállás, ami 60 ohm. A párhuzamos kapcsolás részben az R2 ellenállás 20 ohm, az R3 30 ohm, az I2 áramerősség 0,45 A.

A kérdések: mekkora értéket jelez az U1 feszültséget mérő voltmérő?

Mekkora a főág árama és az R3 ellenálláson átfolyó áram?

Mekkora a telep feszültsége?



2021. nov. 19. 21:12
 1/3 anonim ***** válasza:
Hát ez valahogy nagyon nem tűnik egyértelműnek ábra nélkül.
2021. nov. 19. 22:14
 2/3 anonim ***** válasza:

A leírásod alapján, így néz ki a kapcsolás:

A telep egyik pólusára csatlakozik R1, majd ezzel sorosan a párhuzamosan kapcsolt R2 és R3, majd ezek közös pontja a telep másik pólusához, a feszültségmérő az R1-en eső feszültséget méri. Ha ez így van, akkor:

Az R2=20 Ω-os ellenálláson I2=0,45 A áram folyik, így a rajta eső feszültség:

U2=I2·R2=0,45·20=9 V

Mivel R3 párhuzamosan van kapcsolva R2-vel, ezért azon is U2=U3=9 V esik. A rajta folyó áram:

I3=U3/R3=9/30=0,3 A

A főág árama e két áram összege:

I1=I2+I3=0,45+0,3=0,75 A

Ez az áram folyik az R1 ellenálláson, a rajta eső feszültség:

U1=I1·R1=0,75·60=45 V

Ekkora értéket mutat a feszültségmérő.

A telep feszültsége:

U=U1+U2=45+9=54 V


Tényleg jobb lenne, ha csinálnál egy rajzot és feltennéd valahova, úgy egyértelműbb lenne, nem kellene találgatni, hogyan is néz ki a kapcsolás.

2021. nov. 19. 23:53
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a segítséget, ezzel a módszerrel számolva kijöttek az eredmények!
2021. nov. 20. 05:57