Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogy kell szóelemkre bontani...

Hogy kell szóelemkre bontani ezeket a szavakat?

Figyelt kérdés

Egy párat már megpróbáltam, de nem biztos, hogy jól csináltam. Le tudnátok ellenőrizni?


Asztalomat: asztal|om|at= 1,2 birtokos személy jel,3 tárgyrag


Házasságaimról


Kifutották: ki|fut|ot|ták=1,1,3 múltidő jele,4 rag?


Barátságodat: barát|ság|od|at=1,2 főnévképző,3 birtokos személy jel,4 tárgyrag


Legszebbiket


Előre is köszönöm



2021. nov. 20. 20:25
 1/7 anonim ***** válasza:

Asztalomat: asztal/-om (birtokos RAG!)/ -at (tárgyrag)


Házasságaimról: ház/-as (képző)/ -ság (képző)/ -a (birtokos rag)/ -i(többes birtokos jel)/ -m(birtokos rag)/ -ról(határozó rag)


Kifutották: kifut/ -ott(múlt idejű igerag I.sz. 3.sz.)/-á-k(tárgyas igerag többes sz. 3.sz.)


Barátságodat: barát/ -ság(képző)/ -o-d(birtokos RAG)/ -a-t(tárgyrag)


Legszebbiket: (ide annyit megjegyeznék, hogy ez nem a legszebb kifejezés!)

Helyesen így lenne: leg/szebb/ -e-t(tárgyrag).

De ha már ez a feladat, akkor: leg/szebbik/ - e-t.


A birtokos ragokat ne téveszd össze a birtokjelekkel. Azt a toldalékot, amely a birtokot kifejező névszóhoz járul, és a birtokos számát és személyét jelöli, birtokos személyragnak hívjuk. Pl. könyvem, könyved, könyve, könyvünk, könyvetek, könyvük, házam, házad stb.


A birtokos jel az általában -é, és a birtokost kifejező szóhoz járul, és a birtokra mutat rá.

Pl.: Ez a könyv a barátomé. (Itt a könyv a birtok, és az -é birtokjel mutatja meg, hogy ki a könyv birtokosa.

2021. nov. 21. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

#1 Ezt nagyon rosszul tudod.

Háromféle birtokkal kapcsolatos jel van:

1: birtokos személyjel (pl.: kutyám)

2: birtokjel (kutyáé)

3: birtoktöbbesítő jel (kutyáim) - ez mindig együtt jár a birtokos személyjellel


Olyan, hogy birtokos személyrag, nincs! Alapból (nem kivételes esestekben) rag után már nem is lehet más toldalékot rakni, ezután pedig bármikor tudsz tenni még ragot: kutyámat, házamban stb.


Igéken pedig a -t/-tt a múlt idő jele, nem pedig igerag.



Kérdező, tisztázzuk: 1-szótő, 2-képző, 3-jel, 4-rag


Asztal-om-at: 1-3(birtokos személyjel)-4(tárgyrag)


Ház-as-ság-ai-m-ról: 1-2(melléknévképző)-2(főnévképző)-3(birtoktöbbesítő jel)-3(birtokos személyjel)-4


Ki-fut-ott-ák: 1-1-3(múlt idő jele)-4(igei személyrag)


Barát-ság-od-at: 1-2(főnévképző)-3(birtokos személyjel)-4(igei személyrag)


Leg-sze-bb-ik-et: 1(szép)-3(leg és -bb: felső fok jelei)-3(ik: kiemelő jel)-4(et: tárgyrag)

2021. nov. 21. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Ha maradt még tisztázatlan kérdés, szívesen segítek. :D
2021. nov. 21. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

#2-es.

Az 1-es válaszomban amit írtam, az biztosan nagyon nagy butaság. Ha így van, akkor jelezd légy kedves Rácz Endre nyelvész és Takács Etel társszerkesztő részére, akik a "Kis magyar nyelvtan" c. kötet jegyzői.


Egyébként ezt "imádom" ezen az oldalon, hogy mindenki kussol, kivár. Amint megérkezik az első válasz a kérdésre, akkor mint a prédára váró vadállat, nekiesünk.

2021. nov. 22. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2021. nov. 22. 19:36
 6/7 anonim ***** válasza:

#4

Nem járok fel az oldalra minden nap, ezért csak tegnap este láttam a kérdést, és azért válaszoltam, mert nem szerettem volna, ha a kérdező összezavarodik, az egyébként jó úton haladó tudását teljesen rosszfelé viszi tovább.


Nem tudom, milyen az a könyv, amit olvastál, mikori nyelvtanról ír, én arra tudok alapozni, amit tanultam.


Itt egy link például, ami viszonylag jól magyarázza el ezt az anyagrészt, de ugyanez megtalálható számos tankönyvben is.

[link]


Annyit fűznék még hozzá (bár bizonyára tudod), hogy a magyar helyesírás rendszeresen változik, gondolom a szóelemek rendszere sem volt mindig ilyen. Lehet, hogy te még egy régebbiről olvastál, arra emlékszel. Persze az is lehet, hogy neked van igazad, de akkor egy ország tudja rosszul nyelvének a szabályait.

2021. nov. 22. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

#6.

Nem szeretném, ha jelentenének az OFF-ért, ezért csak nagyon röviden:

Ezt írod:

"..., hogy a magyar helyesírás rendszeresen változik".

Tévedés! A magyar helyesírás nem változott. Amik változnak, azok a mesterkélten, megerőszakoltan megváltoztatott szabályok, amely szabályok alapján tanítják a mai gyermekeket. Ezen szabályok megtanulása, (megtanítása???!!!) miatt a mai fiatal generáció nem rosszul tudja a magyar nyelv helyesírását, hanem a helytelen szabályok (vagy a megértés teljes hiánya) miatt funkcionális analfabétává vált.

2021. nov. 23. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!