Leellenőrzitek nekem ezt a bizonyítási feladatot?


Üdv!


Nemrég kezdtem az emelt matekot, és a bizonyítás nekem még újdonságnak számít. Ezért minden olyan bizonyítást egyelőre megkérdezek, amit nem úgy bizonyítottam, ahogy a javítókulcsban van.


Előre is nagyon köszönöm az ellenőrzést, helyreigazítást!


Bizonyítsuk be, hogy bármely n egész szám esetén az

[(n^4-n^2)/24]-[(n^3-n)/12] kifejezés egész szám lesz.

Addig alkalmaztam ekvivalens átalakításokat, ameddig ki nem jött, az alábbi kifejezés:

n[n(n-1)(n+1)]-2[n(n-1)(n+1)] / 24

És akkor most az indoklás n nagyobb egyenlő, mint 3 feltétel esetén.

A 24=2*3*4, ezért 24 el osztható az összes n(n-1)(n+1) alakú szám

Legyen n(n-1)(n+1)=k, ekkor a kifejezés számlálója n*k-2*k lesz. (Ahol k a fentiek miatt 24 valamilyen egész számú többszöröse). A fenti feltételnek megfelelően akkor (n*k-2*k>0) a különbség is a 24 egész számú többszöröse lesz.


Ha n=0, vagy n=1 akkor a szorzat értéke 0 lesz, tehát az eredmény is 0 (0 esetén az n tényező miatt, 1 esetén pedig az (n-1) tényező miatt).

Ha n=2 akkor a számláló első tagja, és második tagja megegyezik, ezért a végeredmény szintén 0 lesz.


Ha n negatív egész, akkor pedig belátható, hogy ez a kifejezés annyiban módosul, hogy a két tag között nem kivonás, hanem összeadás lesz. Azonban a fentebbi bizonyítás miatt a számlálóban szintén 24 egész számú többszöröse lesz, így a kifejezés végeredményében szintén egész lesz.


Nagyon köszönöm előre is a segítséget, iránymutatást, helyreigazítást!



2021. dec. 13. 18:30
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:
Címet hibásan írtam, elnézést!:)
2021. dec. 13. 18:48
 2/11 A kérdező kommentje:
Nem írtamm hibásan :D Már fáradt vagyok :D
2021. dec. 13. 19:03
 3/11 anonim ***** válasza:
83%

Vigyázz, egy így még nem igaz: "A 24=2*3*4, ezért 24 el osztható az összes n(n-1)(n+1) alakú szám"


n-1, n, n+1 között 2-vel és 3-mal osztható mindig van, de 4-gyel osztható (vagy kettő páros) nem feltétlenül - pl. 3*4*5 = 60 nem osztható 24-gyel.

Viszont ebből: n[n(n-1)(n+1)]-2[n(n-1)(n+1)] / 24 ki tudjuk még emelni (n-2)-t is a következőképpen: (n-2)[n(n-1)(n+1)] / 24 és így már 4 egymást követő egész szám szorzatát kapjuk, ami mindenképpen osztható lesz 24-gyel (a pozitív, negatív, 0..2 számokat nem szükséges külön vizsgálni).

2021. dec. 13. 19:03
 4/11 krwkco ***** válasza:
77%

Nagyon becsülöm, hogy belefogtál és leírtad a bizonyítást. Sokan csak kérdeznek és várják a sültgalambot.

Nem gondoltam át részleteiben, de ez biztosan nem igaz:

"... n nagyobb egyenlő, mint 3 feltétel esetén. A 24=2*3*4, ezért 24 el osztható az összes n(n-1)(n+1) alakú szám"

Pl. 5*6*7 nem osztaható 24-gyel.

2021. dec. 13. 19:07
 5/11 anonim ***** válasza:
83%

Még annyival kiegészíteném, hogy érdemes kicsit részletesebben leírni, hogy miért osztható 4 egymást követő egész szám szorzata 24-gyel:


24 = 2^3 * 3

4 egymást követő szám között könnyen belátható, hogy pontosan 1 lesz 4-gyel osztható (ebben a 2 prímtényező legalább a második hatványon szerepel) és még egy páros (ebből megkapjuk a harmadik 2-es prímtényezőt is), és 3-mal osztható is van legalább egy. Ezzel a 24-gyel való oszthatóság feltételei teljesülnek.

2021. dec. 13. 19:07
 6/11 krwkco ***** válasza:
77%

"így már 4 egymást követő egész szám szorzatát kapjuk, ami mindenképpen osztható lesz 24-gyel"

Ennek még nem ártana egy érveléses megerősítés. Akár a kérdező részéról.

2021. dec. 13. 19:10
 7/11 krwkco ***** válasza:
65%
Kicsit mindig lemaradok. :-)
2021. dec. 13. 19:12
 8/11 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm mindenkinek a választ, már értem, hol rontottam el, legközelebb átgondolom. Persze, hogy nekifogtam, hisz a matematikát a nehézségeivle együtt nagyon szeretem, a bizonyítást még szoknom kell. Az első 12 bizonyításom között van ez, melyből 5 az volt, amit az órán vettünk, a tehát magamtól ez kb. a 7. volt, viszont az első olyan, amiről azt kellett belátni, hogy mindig n. Tisztában vagyok vele, hogy nem nehéz, dehát valahonnan el kell kezdeni.:)

Mentek a zöld kezek, új kérdésekben biztosan fogok még kérdezni. Most megint egy dolgon töröm a fejem, de lehet, hogy annak a végére jutok úgy, ahogy a javítókulcsban van.:)

2021. dec. 13. 19:21
 9/11 A kérdező kommentje:
*amiről azt kellett belátni, hogy mindig egész lesz a kifejezés értéke ha n egész:)
2021. dec. 13. 19:22
 10/11 anonim ***** válasza:
0%
Ezeknek a bizonyításoknak se füle se farka nincsen. Szerintem ne erőltesd a matekot. Nem mindenkinek van hozzá tehetsége.
2021. dec. 13. 20:45
1 2