Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Tizedes törtek kerekítése?

Tizedes törtek kerekítése?

Figyelt kérdés

A 19,3389 kerekítv tizedre 19,3. Századra 19,34. Ezredre 19,339.


Nem értem, hogy jöttek ki ezek az eredmények, és a szabályt sem.


Valaki segítene?


2022. jan. 2. 21:07
 1/8 A kérdező kommentje:

Én a századra való kerekítést 19,35-re tettem volna. Ezredre meg 19,340-re.


Szóval, most nem tudom, mi van.

2022. jan. 2. 21:09
 2/8 anonim ***** válasza:

1-tól 4-ig lefelé kerekítesz, 5-9-ig felfelé.

Ha tizedre kerekítesz, akkor a század helyén álló szemjegy dönti el, hogy a tized helyén álló számjegyet felfelé vagy lefelé kell-e kerekítened; századra kerekítésnél az ezred helyén álló számjegyet kell nézni, ezredre kerekítésnél pedig a tízezred helyén álló dönt.

19,3389 tizedre kerekítése: a század helyén 3-as számjegy áll, tehát lefelé kell kerekíteni, marad 19,3.

19,3389 századra kerekítése: az ezred helyén 8-as áll, tehát felfelé kerekíted, ezért 19,34.

19,3389 ezredre kerekítése: tízezred helyén a 9-es áll, tehát felfelé kerekíted: 19,339.

2022. jan. 2. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Alapvetően a kerekítési szabály arról szól, hogy a számegyenest felosztjuk egyenlő részekre, és az adott számot arra kerekítjük, amelyik osztóponton álló számhoz közelebb van. Ezt a kerekítési szabály az adott probléma felülírhatja (például a 4,2-et egészre kerekítve 4-et kapunk, viszont 4,2 liter víz egy 4 literes edénybe nem fér bele, csak egy 5 literesbe, tehát itt felfelé kerekítünk). Egy kivétel van a kerekítés alól; ha a szám két osztóponthoz ugyanolyan távolságra áll, akkor felfelé kerekítjük (például a 15-öt ha tizesekre kerekítjük, akkor a 10 és a 20 között van, így definíció szerint 20-ra kerekítjük).


Esetünkben, ha századokra akarjuk kerekíteni, akkor az osztópontok 0-tól kezdve; 0,00, 0,01, 0,02, ..., 19,33, 19,34, ez utóbbi két szám között helyezkedik el a 19,3389. Melyik számhoz van közelebb? Ránézésre a 19,34-hez, de ha nem tudjuk eldönteni, akkor végezzünk el két kivonást; amelyikre (abszolút értékben) kisebb eredményt kapunk, ahhoz van közelebb a szám;


19,3389 - 19,33 = 0,0089

19,34 - 19,3389 = 0,0011


Mivel 0,0011<0,0089, ezért a 19,34-hez van közelebb a 19,3389 szám, így századokra kerekített értéke 19,34.


Ugyanez a metódus bármilyen kerekítés esetén.


Ennek a rövidített változata az, amit az 1-es leírt.

2022. jan. 2. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Én azt gondoltam, hogy a kerekítés azt jelenti, hogy valamiből kerek számot csinálunk.


Tehát például a 19,3389 ezresre kerekítve 19,340 lesz.


Ennek nem nagyon látom értelmét, hogy a 9-es miatt eggyel növekvő számot csinálok belőle (19,339).


Ott van például a 7. Ha azt felkerekítem, egy szép kerek számot, a 10-est kapom.


De akkor a tizedes törtek kerekítésénél az a szabály, hogy a kerekítendő számjegy előtt lévő számjegyhez viszonyítok, és emiatt 1-el növelem/csökkentem a számot?

2022. jan. 2. 21:50
 5/8 A kérdező kommentje:

#3


Oh, hát akkor újra kell gondolnom, amit eddig a kerekítésről hittem!


Köszönöm szépen a válaszokat.

2022. jan. 2. 21:54
 6/8 anonim ***** válasza:

A 19,339 pont annyira kerek, mint a 19,340, csak egy nullát írjál mögé; 19,3390.


Alapvetően a kerekítés, mint kifejezés valóban onnan ered, hogy az egész számokból kerek (tehát valamennyi 0-ra végződő számot) csinálunk. Például ha egy ország lakossága 25761412 fő, akkor nem ezzel a pontos számmal szoktunk a lakosságra hivatkozni, hanem nagyságrendileg (kerekítve) azt mondjuk, hogy például 26000000 fős a lélekszám (de lehetne akár 25500000-re is kerekíteni, ebből is látszik, hogy mennyire nem kőbe vésett szabály a kerekítés). Ennek az analógiáját követve a "kis" számok esetén sem fontos a pontos érték ismerete. Erre a legismertebb példa a "pi" szám, amit általában 3,14-re "kerekítenek", pedig nem ez a pontos értéke, azonban a gyakorlati életben általában ez az érték elég szokott lenni (vagy pontosabban kerekítik, én például a 3,1416-os kerekítést jobban szeretem). A kerekítés ebben az esetben gyakorlatilag azt jelenti, hogy "végtelen sok 0" van a "végén", tehát úgy is írhatnánk, hogy 3,14=3,140000000..., ami mondhatni kerek.

2022. jan. 2. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a választ, neked is!
2022. jan. 2. 22:13
 8/8 Brain Storming ***** válasza:

#6-os egy kis kiegészítés

Amikor olyan jelenségeket jellemeznek számokkal, mint pl. a népesség, akkor azért sem szoktak pontos számokat megadni, mert pl. pont a lakosság az a "mennyiség" amely napról napra változik az elhalálozások és a születések következtében. Mivel a legtöbb ország lakossága milliós nagyságrendű, így ebben az esetben a milliókra szoktak kerekíteni, bár úgy kb. 50 millió fölött már megelégszenek 5milliós, vagy 10milliós nagyságrend megjelölésével is. ... Aztán ott vannak a folyamatosan változó mennyiségek, mint pl. a meteorológia aktuális adatai. Amikor pl. a nyomás adatokat közlik, akkor rendszerint a változási tendenciát is hozzáteszik, pl. "1010 hPa, enyhén emelkedik", stb. A kerekítés azért is nagyon fontos művelet, mert a legtöbb esetben a mérés amúgy sem pontos. Gondolj csak a százalék fogalmára, ami azért alakult ki, mert az ember 1/100 résznyi változást általában már érzékelni tud (pl. általában egyértelműen meg tudjuk mondani egy 99cm-es és az 100cm-es egyenes rúdról, hogy melyik a rövidebb/hosszabb. Az ennél kisebb eltéréseket már nem nagyon tudjuk megkülönböztetni - a mennyiségekkel kapcsolatos műveleti memóriánk is 2-3 nagyságrendig képes aránylag megbízhatóan működni. (Ezért is olyan problémásak a történelemben az évszámok memorizálása.) A kétjegyű számokkal a legtöbb ember, aki napi szinten számol, az elég jól elboldogul az alapműveletekkel, a gyakorlottabbak a 3 jegyűekkel is tudnak osztani és szorozni fejben, de efölött már meredeken romlik a műveleti pontosság. (A fejszámolás lehet, hogy gyors, de baromi pontatlan.)

márc. 18. 00:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!