Egy derékszögű háromszög egyik befogója 17 cm és a beleírt kör sugara 3 cm?


a, Mekkorák a 3szög szögei?

b, mekkorák a 3szög oldalai



2022. jan. 13. 13:43
 1/2 anonim ***** válasza:

Lehet, hogy van szebb megoldás is, hirtelen ezt találtam;


Legyen a másik befogó b, az átfogó c. Két egyenletet tudunk felírni;


1. A jó öreg Pitagorasz-tétel: 17^2 + b^2 = c^2


2. A háromszög területét kétfélekképen tudjuk felírni; egyrészt 17*b/2, másrészt a T=r*s képlet alapján, ahol s a kerület fele, vagyis T=3*(17+b+c)/2. Értelemszerűen a két kifejezés egyenlő kell, hogy legyen, tehát a második egyenlet:


17*b/2 = 3*(17+b+c)/2


A két egyenlet egyenletrendszert alkot, ami megoldható.

2022. jan. 13. 13:56
 2/2 anonim ***** válasza:

Trigonometriával; legyen a 17 cm-es oldal két végpontja B és C, ahol C a derékszögű csúcs. Az ábrában húzzuk be a beírt kör azon sugarait, amelyek merőlegesek a befogókra (így keletkezik egy négyzet), és a középpontot kössük össze a B csúccsal, ekkor a nagy derékszögű háromszögön belül keletkezik egy kisebb derékszögű háromszög, amelynek ismerjük a két befogóját, ezek 3 és 14 cm hosszúak. A kisebbik háromszög B csúcsánál fekvő szög legyen α, ekkor az α szög tangense felírható;


tg(α) = 3/14, ennek megoldása α=~12,095°.


Tudjuk, hogy tetszőleges háromszögben a beírható kör középpontját a belső szögfelezők metszéspontja adja meg, emiatt a B csúcs és a kör középpontjának összekötésével a szögfelezőt húztuk be. Ez azt jelenti, hogy a nagy derékszögű háromszögben a B csúcsnál lévő szög az előbb kapott szög kétszerese, vagyis 24,19°-os lesz. Innen pedig már az összes többi hiányzó adat megállapítható.

2022. jan. 13. 14:08