Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Ez a válasz hogy jön ki? 10....

Ez a válasz hogy jön ki? 10. Osztály matek, geometria

Figyelt kérdés

Egy hagyományos, képet filmre rögzítő fényképezőgéppel készült papírképen, amelyen Béla áll egy szobor előtt, Béla 4 cm, a szobor pedig 7 cm magas.

Milyen magas a szobor a valóságban, ha a kép készítésekor a 175 cm magas Béla a kép lencséjétől 8 méterre állt, a szobor pedig 2 m-rel volt mögötte.

Erre hogy jön ki 382,8 m?

A matektanár feladta házinak, de senkinek nem jött ki, így azt mondta, hogy hagyjuk, ilyen nehezet úgysem rak a dogába, de engem érdekelne



2022. febr. 2. 16:03
 1/7 krwkco ***** válasza:

A szobor 383 méter magas, annak ellenére, hogy fényképen még kétszer sem magasabb Bélánál és majdnem egyforma távolságban vannak a lencsétől?

Kétlem, hogy ez akárhogy is kijönne.

Legfeljebb úgy, ha a szoborból 179 méter be van ásva a földbe.

2022. febr. 2. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 krwkco ***** válasza:
Vagyis 379 méter.
2022. febr. 2. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
egyetértek, a 300+m irreális. arról nem is beszélve, hogy pontosabb adatok se ártanának szerintem.. pl milyen magasan van a lencse, milyen a field of view.. magyarul nem tom értéke.. meg ilyesmik.
2022. febr. 2. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
na csak számoltam vlamit és kijött 383,25 cm
2022. febr. 2. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 krwkco ***** válasza:

Hogyha tényleg centiméter és nem méter (amire van esély), akkor egyszerű a feladat.

Fel kell rajzolni a szobrot (y cm magas), Bélát, a lencsét és a lencse mögött x cm távolságra a fotopapírt.

A tárgy, a fordított kép és a lencse 1-1 hasonló háromszöget hoz létre. A magasságok arányosak a távolsággal. Ez a szoborra és Bélára is külön-külön igaz.

Két egyenlet, két ismeretlen.

2022. febr. 2. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

#4, hogyan?

Igen, nekem sem hangzik logikusnak. Lehet, csak el van írva, és cm, nem tudom

2022. febr. 2. 17:19
 7/7 anonim ***** válasza:

Nem garantálom, hogy jól számoltam, de a következőből indultam ki:


ha Béla és a szobor ugyanolyan magasnak tűnne a képen, akkor a magasságokra és a távolságra felírható arány:

1,75:8=x:10 ebből x=2,1875m, tehát ennyi lenne a szobor ha a képen ugyanolyan magas lenne.

De mivel 7 cm a a 4cm-hez (7/4=) 1,75 ször magasabb a képen ezért a 2,18-at megszoroztam ezzel, és így lett kb 3,83 m

2022. febr. 2. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!