Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » II. Ulászló lengyel király...

II. Ulászló lengyel király születési dátuma miért nem pontos?

Figyelt kérdés

Épp esszét írok egy történelemversenyre. Az esszém részét képezi ezen uralkodó is és szeretnék egy-két mondat erejéig megválaszolni a kérdést. Minden félreértés elkerülése végett: ez az Ulászló nem "Dobzse" László. A lengyel király születési dátuma 10 évre van leszűkítve (1352 és 1362 között), illetve tudjuk, hogy Vilnius-ban született. Ha esetleg valaki tud egy pontos magyarázatot arra, hogy miért nem pontos ez az infó, annak szívesen veszem a válaszát. Ha valaki tudja a választ, akkor nagyon megkönnyítené a dolgomat, ha esetleg egy forrást is mellékelne, hogy honnan szerezte az infót. Annyi kérésem lenne, hogy a forrás ne Wikipédia legyen!


Előre is köszönöm, aki segít! :)



2022. márc. 14. 19:40
 1/5 anonim ***** válasza:
90%
2022. márc. 14. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 chtt ***** válasza:
85%

Szia, sajnos segíteni nem tudok, de nem dobnám ki a Wikit. Megnéztem, a magyar Wiki jórészt az angol fordítása, és szerintem okés (az angol Wikinek azért van egy bizonyos szintje); egy Jan Tęgowski nevű történész 1999-es munkájára hivatkozik, amivel mi nem sokra megyünk, kivéve ha megvan valakinek plusz lengyelül is tud.


Kíváncsiságból ránéztem a lengyel Wikire, s noha lengyel tudásom a nullával egyenlő, a szláv alapoknak köszönhetően így is láttam, hogy az angol nem annak a tükörfordítása.


A deepl szerint:

Jagiełło születési dátumának kérdése továbbra is vitatott. 1990-ig úgy vélték, hogy 1352 körül született, és a tudósok ezt a dátumot használták. Akkor ő lett volna a második gyermek Olgierd litván herceg és Juliana tveri hercegnő házasságából. 1990-ben, miután megpróbálták felülvizsgálni Jogaila (Jagello) életkorát, egy 1362 körüli dátum került napvilágra (1362-1363 vagy 1358-1363 közötti tartomány), ami azt támasztja alá, hogy Jogaila a nagyhercegi pár hatodik (sorrendben) vagy nyolcadik gyermeke volt. Jogaila eredeti születési dátumát (1352 körül) egyes tudósok még mindig támogatják. A tizenkét fiú közül Jogaila volt az, akit Olgierd utódjául jelölt.


És akár elfogadod a Wikit, akár nem, az igazság szerintem ebben a zárójelbe tett félmondatban lesz (magyar Wiki):

"pontos születési adatok híján a sorrend nem állapítható meg" - mármint a nagyhercegi pár gyermekeinek születési sorrendje... és erős a gyanúm, hogy magyar forrásokból ennél többet nemigen tudhatunk meg (hacsak nincs valami igen részletes lengyel királyok történelme valahol), annyira nem volt jelentős uralkodó (és jó, hogy írtad, hogy nem Dobzse, mert az Ulászló névről a legtöbbeknek ő jut eszébe - nekem is:).

Bocs, hogy nem tudtam többet segíteni. Sok sikert az esszédhez!

2022. márc. 14. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 chtt ***** válasza:
87%
És máris visszavonom azt a hülyeséget, hogy nem volt jelentős uralkodó, mert nagyon is az volt... most beszéltem egy lengyeles barátnőmmel, és mindjárt el is mesélte, mi mindent csinált ez az Ulászló, szóval bocs a félreinfóért. De a kérdéssel kapcsolatban ő is csak annyit tudott mondani, amit a Wiki is ír: pontos adatok híján... nem egyedülálló ez abban a korban.
2022. márc. 14. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%
Hunyadi Mátyásnak sem tudjuk a pontos születési dátumát, középkorban nem nagyon kell meglepődni ezen.
2022. márc. 20. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
47%
Rég volt, tán igaz sem volt. Valaki valamikor igy emlékezett és irt egy töri könyvet a lacirol, aztán jöttek az oroszok, utana a törökök. Kár, hogy abban az időben nem voltak ipadok, feljegyzok, e-book olvasok, mert akkor most pontosan tudnánk mikor született Laci, meg 4K 3D képen latnam h nézett ki. 1352-rol kérdezel, mégis ki a efne tudja mi volt akkor? Mondani meg mindent lehet. Azt javaslom menj el horgászni, vagy fittness etrembe, vagy keress egy normalis hobbit mint h iylen regi dolgok utan kutakodsz.
2022. márc. 20. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!