Hogy lehet ezt kiszámítani, mert a tanárom semmit nem magyaráz el és nem tudtam segítséget kérni mástól?

Egy feszültséggenerátor üresjárási feszültsége 6 V. Ha a kimenetre Rt = 2 kΩ értékű ellenállást teszünk, a feszültség leesik 5,5 V-ra. Számítsa ki mekkora a generátor belső ellenállása?
2022. márc. 21. 18:44
 1/2 anonim ***** válasza:

Felírod az áramot: I=(U0–Uk)/Rb

Ez felírható így is: I=Uk/Rt

A két egyenlet alapján: (U0–Uk)/Rb=Uk/Rt

Ebből kifejezed a belső ellenállást:

Rb=Rt·(U0–Uk)/Uk=Rt·(U0/Uk–1)=2·(6/5,5–1)≈182 Ω

2022. márc. 21. 19:49
 2/2 anonim ***** válasza:

1-es vagyok. Kiszámíthatod több lépésben is, ha úgy egyszerűbb. Kiszámítod az áramot:

I=Uk/Rt=5,5/2=2,75 mA

Mivel a terhelő ellenállás és a belső ellenállás sorosan kapcsolódnak, ezért a belső ellenálláson is ekkora áram folyik. A belső ellenálláson eső feszültség az üresjárási feszültség és a kapocsfeszültség különbsége, ebből számítható a belső ellenállás:

Rb=(U0–Uk)/I=(6–5,5)/2,75≈182 Ω

2022. márc. 21. 19:53