Timido kérdése:

Sorozatok, matematika. leellenőrzöd? Hol rontottam el?


Valamely mértani sorozat 3 szomszédos tagjának összege 208. Ha az első tagból 6-ot a harmadik tagból 4-et elveszünk, a második taghoz pedig 27-ez hozzáadunk egy számtani sorozat 3 szomszédos tagját kapjuk.

Határozzuk meg a sorozat kérdéses tagjait!


mértani sorozat: a; aq; aq^2

számtani sorozat: a-6; aq+27; aq^2-4


a+aq+aq^2 = 208

a×( 1+q+q^2) = 208 --> első egyenlet


számtani közép:


aq+27 = a-6+aq^2-4 / 2

beszoroztam kettővel

2aq + 54 = a-6 +aq^2 - 4

64 = a×(1-2q+q^2) -> második egyenlet


elosztom a második egyenletet az elsővel

a×(1+q+q^2) / a×(1-2q+q^2) = 208/64


akkor ez jön ki :

0 = 69q^2-10q+3


de hogyha az egyenlet megoldóképletbe behelyettesítem, akkor a gyök alatt minuszban levő számot kapok.

mi a hiba?


2010. szept. 14. 18:32
 1/1 anonim ***** válasza:

Tulajdonképpen mindkét egyenleted jó, nem is világos, miért nem jött ki a megoldás.


a×(1+q+q^2) / a×(1-2q+q^2) = 208/64

Egyszerűsítés és beszorzás után

4(1+q+q²) = 13(1-2q+q²)

Ebből nekem a

3q²-10q+3 = 0

egyenlet jött ki, nálad meg

0 = 69q^2-10q+3

Nem tudom, honnan jött a 69-es szorzó.


Csak ellenőrzés végett az eredményeim:

A mértani sor

a = 16

q = 3

A számtani sor

a = 10

d = 65


DeeDee

**********

2010. szept. 14. 23:27