Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Gráfelméleti feladatban...

Adrian.Leverkuhn kérdése:

Gráfelméleti feladatban tudnátok segíteni?

Figyelt kérdés

A Bergengóc Közlekedési Minisztérium felkért egy légitársaságot, hogy indítson ingajáratokat az ország legfontosabb városai között úgy, hogy egy városból legfeljebb három másikba induljon járat, de legfeljebb egy átszállással el lehessen jutni bármelyik városból bármelyik másikba. Legfeljebb hány város között lehet megszervezni ilyen összeköttetést? (Ingajárat: két város közti összeköttetés)


Már sikerült megalkotnom nyolcpontú gráffal (rajzoltam egy nyolcszöget az oldalaival és a négy szemközti csúcsot átlóval összekötöttem, így minden pontnak három lett a fokszáma és el is lehet jutni maximum 1 átszálással minden pontból minden másikba.


9 pontra viszont már nem akar kijönni a gráf, azt sejtem, hogy már nem is fog működni. Hogyan lehetne ezt bebizonyítani?


Addig jutottam, hogy 9 pont esetén a maximális fokszámösszeg 27 lehet.



#matematika #bizonyítás #pont #gráf #összefüggő gráf
2022. ápr. 16. 20:19
 1/3 anonim ***** válasza:
100%


Az átszállásra vonatkozó feltétel azt jelenti, hogy bármely két csúcs távolsága 2, azaz legfeljebb 2 hosszúságú úttal összeköthető. Jelölje n a csúcsok számát, e pedig az élek számát. Ha 5≤n, akkor van két olyan pont, ami nincs összekötve éllel, különben teljes gráfról beszélnénk, ami nem lehetséges a fokszámra vonatkozó feltétel miatt. Kiválasztjuk ezt a két pontot: A, B, meg egy teszőleges másikat a maradék n-2-ből: X. Az ABX részgráfban legalább 2 él fut, így adhatunk az élek számára egy alsó becslést 2*(n-2) ≤ e. A fokszámra vonatkozó feltételből pedig adódik egy felső becslés az e-re: 2e ≤ 3n.


A kettőt összevetve: 4*(n-2) ≤ 3n, amiből n ≤ 8.

2022. ápr. 16. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Szuper, nagyon szépen köszönöm.
2022. ápr. 16. 23:42
 3/3 Baluba ***** válasza:
Az első válasza tökéletes. Mi anno ezt a módszert úgy neveztük, hogy "számoljunk cseresznyéket" (vagyis a 2 hosszú utakat), meglepően sokszor segít.
2022. ápr. 17. 06:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!