Egy lufiba 3 liter fér. Vízbontással durranógázt állítunk elő, úgy hogy egy üvegben bontjuk a vizet és a száján van a lufi. Egy kwh 45 Ft. Hány Ft-ot kell fizetnünk az áramért, ha 100 lufit töltünk meg így?

Figyelt kérdés
2022. jún. 2. 19:55
 1/2 anonim ***** válasza:

Szerintem ezt valahogy úgy kell megoldani, hogy kiszámítod, hogy 100 lufi hány liter, aztán átváltod a kiszámított térfogatot a megfelelő mértékegységre. Aztán tudod, hogy a durranógáz a hidrogén és az oxigén 2:1-hez arányú elegye, ha jól értelmeztem, aztán itt a sűrűséggel kell kezdeni valamit. Konkrétan kikeresed/kiszámítod a durranógáz sűrűségét(tehát az elegyét. Itt van rá képlet: [link] ) az adott hőmérsékleten és nyomáson. Legalábbis azt hiszem. Eztán a 100 lufinyi durranógáz térfogatát és a durranógáz adott hőmérsékleten vett sűrűségét megszorzod egymással, ebből megkapod a durranógáz tömegét. Majd elosztod a tömeget 2 hidrogén- és egy oxigénatom együttes tömegével mondjuk, ebből megkapod, hogy mennyi hidrogén-, illetve oxigénatom van a 100 lufinyi keverékben(azaz hány {2H+O} "atomhármas"), majd ha ezt már tudod, megszorzod az egy vízmolekula bontásához szükséges energiát a {2H+O} "atomhármasok" számával, így megkapod a bontáshoz szükséges energiát.

Na most a W a teljesítmény mértékegysége, és úgy számítja ki az ember a teljesítményt, hogy elosztja a folyamat során felhasznált energiát(J) az adott folyamat idejével(m.p.). Ha belegondolsz a kWh az egy idő mérésére szolgáló mértékegység és egy energia mérésére szolgáló mértékegység osztva egy idő mérésére szolgáló másik mértékegységgel, ami kifejezhető az előző időt mérő mértékegységgel(vagy az első a másodikkal. Mindegy. Amit úgy ítélünk meg, hogy hasznosabb mondjuk.) és így már csak át kell váltani a két mértékegység, a J és a kWh közt durván megindokolva a dolgot.(Azaz az indokolja, hogy már csak át kell váltani a Joule-t kWh-ra, hogy egy energiamennyiséget szorzol egy időmennyiséggel, amit egy másik időmennyiséggel osztasz és így kiesik az időmennyiség, csak a kettő időmennyiség aránya marad meg.) W=J/s. Ebből kW=1000*J/s. Ebből kWh=1000*J*60*60*s/s=3600000 J. Tehát 1 kWh = 3600000 J. tehát elosztod 3600000-rel a Joule-ban kiszámított energiát és megkapod hány kilowattórára van szükség a folyamathoz. Ezt beszorzod az egységárral és megkapod a kérdésre a választ.

Ha jól gondolom. Én már nagyon rég nem foglalkoztam ilyenekkel lényegében. Több éve azt hiszem. Akkor érettségiztem. És lehet, hogy a feladat komplexitása és az ettől való elszokottság következtében valamit kihagytam, vagy rosszul írtam le. Ha valami hiba van ebben és valaki megtalálja nyugodtan szóljon, de azt hiszem jó. De talán ha van benne hiba a kérdező is rájön mi az. Úgyhogy remélem tudtam segíteni.

2022. jún. 2. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim válasza:

Szerintem a kérdező csak arra kíváncsi, hogy mekkora lesz a villany számla ha 300 liternyi durranógázt állít elő.


Mondjuk ez engem is részben érdekelne. Oxigént állítanék elő és ráfújnám valamivel egy kis tűzre. Kíváncsi vagyok mennyire táplálja az égést.

De ezt már 4-5 éve meg akarom csinálni.

Szóval nem sürgős. XD

2022. jún. 2. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!