Ebben szeretnék segítséget kérni? (MAtek-algebra)


A ismeretlen mely értéke mellett lesz a következő (algebrai) tört értépke 0?

3/(x+1)

Egyáltalán nem világos, hiszen ha x-et -1-nek választjuk, akkor a tört értelmetlen. Más esetben pedig nem lesz nulla szerintem. Ahhoz a számlálóban is kellene ismeretlennek szerepelnie hogy ki lehessen hozni, nem?

Köszi előre is a segítésget!



2022. jún. 16. 23:23
 1/6 anonim ***** válasza:
88%

A tört értéke sosem lesz 0, mivel 3-as a számláló. Valószínű azt akarja a feladat, hogy milyen értékre nem értelmezett ez a tört. Akkor nem értelmezett, ha a tört nevezője 0, mivel 0-val nem tudunk osztani, határozatlansági eset, ez x=-1-re lenne igaz. Tehát x bármilyen valós értéket felvehet, kivéve a -1-et.


Ugye nem tanultatok határértéket? Úgy lehetne nulla a tört, ha a végtelenbe tartassz vele.

2022. jún. 17. 00:17
 2/6 anonim ***** válasza:
81%
A tört akkor 0, ha az x értéke = végtelen (vagy mínusz végtelen).
2022. jún. 17. 00:21
 3/6 anonim ***** válasza:
Valóban nem lesz soha 0 a kifejezés, mert ahogyan említésre került, csak akkor lehetne, ha a számláló 0 lenne/lehetne.
2022. jún. 17. 00:22
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
Az x értéke nem lehet végtelen csak tarthat oda!
2022. jún. 17. 00:23
 5/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat. Nem meg nem tanultam hataerteket számolni.

A feladat szovege egy az egyben ez volt, de akkor csak annyi a megoldás, hogy nem létezik ilyen x.

Koszi a segitseget, mentek a zoldek:)

2022. jún. 17. 00:37
 6/6 anonim ***** válasza:
Jól mondták a többiek, valós számok halmazán értelmezve ez a tört sose lesz 0. Akkor lehetne, ha speciális algebrai steuktúrákon értelmezzük a kifejezést. Pl. Z/3Z-n x=0 esetén a tört értéke 0 (3/(0+1)=3 a 3-mal osztva 0-t ad maradékül, így a 3 és a 0 ugyanabba az ekvivalenciaosztályba tartoznak).
2022. jún. 17. 10:32