Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Egy logikai feladatban segítetek?

Egy logikai feladatban segítetek?

Figyelt kérdés

Egy rejtvényről lenne szó:

(Mozaik TK 12. o.)

Van négy kártya. Mindegyik kártya mindkét oldalán egy-egy számjegy áll. Természetesen a felénk álló oldalon lévő kártyák számát ismerjük. Legkevesebb hány kártyát kell megfordítani, hogy eldöntsük igeaz-e mindegyik kártyára a következő állítás:

Ha a kártya egyik oldalán 2-es áll akkor a másik oldalán 4-es.

Én kettőre gondolnék, hiszen megfordítjuk azt a kártyát elsőnek mondjuk amin 2-es áll. Ha a másik oldalán 4-es van, akkor stimmel. Majd megfordítjuk a 4-es kártyát is, és ha annak a másik odalán 2-es áll, akkor igaz az állítás.

Ha (legalább) egy kártyánál ez nem lép fel, akkor nem igaz.

No most a megoldólulcs ezt írja:

Van olyan eset amikor három kártyát kell felemelni, még akkor is ha feltételezzük, hogy a kártyákon a számok nem ismétlődnek.

Hát ez egyáltalán nem világos. Köszönöm előre is a segítséget!:)



2022. jún. 17. 19:45
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:

Szerintem van olyan eset, hogy az összeset megfordítjuk, mégse jutunk semmire, mert egyiken sincs kettes :) Bár végül is ezekre a kártyákra igaz a szabály, amennyiben nem cáfolják azt. Csak hülyén hangzik, hogy mondjuk a sündisznóra vagy az albínó nyúlra igaz a "minden hóember fehér" állítás :))


A Te logikád abban hibás, hogy pont a 4-est ábrázolót nem kell megfordítani, mert nem jutunk információhoz belőle. Nem úgy szólt az állítás, hogy "ha 2, a másik oldalon akkor és csak akkor 4", hanem úgy, hogy "ha kettő, akkor 4" Ez nem zárja ki pl. a 7-4 kártya létezését, de mondjuk a 6-2-t igen. Tehát mindegyiket meg kell fordítani, kivéve amin 4 látható.

2022. jún. 17. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
A fenti példát tovább ragozva, a "minden hóember fehér" állítás cáfolatához meg kell vizsgálnunk a nem fehér dolgokat, hogy nem hóemberek-e, illetve a fellelhető hóembereket, hogy valóban fehérek-e. De a fehér dolgokat nem kell megvizsgálnunk, mert ha kiderül hogy mondjuk nyuszi, attól még igaz lehet, hogy a hóemberek mind fehérek.
2022. jún. 17. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:

Felteszem, hogy az egyik kártya, amit látunk, azon a 4-es szerepel (mert máskülönben értelmetlen lenne a megoldókulcs válasza).


Legyen a négy látott szám 1;2;3;4, ezek mögötti számokat nem látjuk, ezeket jelöljük X-szel:


X | X | X | X

1 | 2 | 3 | 4


Ha az 1-es mögött 2-es van, akkor az állítás nem lesz igaz, ha nem, akkor még lehet esély arra, hogy igaz legyen, tehát meg kell fordítanunk.

Ha a 2-es mögött 4-es van, akkor lehet igaz az állítás, ha nem 4-es van, akkor biztosan hamis lesz, azért meg kell fordítanunk.

A 3-as kártyával ugyanaz a helyzet, mint az 1-es kártyával, ezért meg kell fordítanunk.

A 4-es kártya esetén mindegy, hogy mi van a másik oldalon, az állítás igazságtartamát nem befolyásolja, ezért ezt NEM KELL megfordítanunk.


Tehát három kártya keresztbe tud tenni nekünk, ezért azokat meg kell fordítanunk.

2022. jún. 17. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 A kérdező kommentje:

Ezzel egyelőre csak jobban összekavarodtam, de nem gond. Szeretek gondolkodni. :D

Szóval. Szóról-szóra a feladat így szólt:

Az alábbi négy kártyát látjuk: 1 2 3 4

Mindegyik kártya mindkét oldalán egy-egy számjegy áll az 1, 2, 3, 4, közül. Legkevesebb hány kártyát kell megfordítani, hogy eldöntsük: igaz-e mindegyik kártyára a következő állítás: "Ha a kártya egyik oldalán kettes áll, akkor a másik oldalán négyes".

Ami írtál azzal kapcsolatban:

lehet nem írtam pontosan a feladatot, de ebből is látszik, hogy a 7-4 esete kizárva. Nyilván ha nem lenne, akkor komplikáltabban gondolkodtam volna.

"Nem úgy szólt az állítás, hogy "ha 2, a másik oldalon akkor és csak akkor 4", hanem úgy, hogy "ha kettő, akkor 4""

Én úgy vélem, hogy az állítás pont így szólt. Amennyiben nem úgy rávilágítasz kérlek a logikai hibámra?

Azonban a kérdés kiírása óta tovább gondolkodtam, és arra jutottam, hogy: amennyiben valóban úgy van, hogy "ha 2, a másik oldalon akkor és csak akkor 4", és nem feltételezzük azt, hogy a számok nem ismétlődnek, akkor valóban mind a négy a kártyát (szerintem) meg kell fordítani. Hiszen lehet akár 1-4 párosítás is, ebben az esetben a kijelentés logikai értéke hamis.

Azonban a feladat szövege alapján feltételezhetőnek gondolom azt, hogy nincs számismétlés a másik oldalon sem. (A felénk néző oldalon nincs, mert a könyv lerajzolta a négy kártyát amit látunk 1-2-3-4 számjegyekkel). Ebben az esetben melyik lehet az az eset, amikor legalább három kártyát kell megfordítani ahhoz, hogy eldöntsük a kijelentés logikai értékét?

Ez egyelőre nem annyira világos nekem.

Köszönöm előre is!:)

2022. jún. 17. 20:11
 5/17 A kérdező kommentje:
Köszönöm a 3. válaszolónak is a váalszát, de továbbra sem világos, hogy miért kell három kártyát megfordtani, akkor ha feltételezzük, hogy nincs a másik oldalon sem számismétlődés?
2022. jún. 17. 20:13
 6/17 A kérdező kommentje:

Amit írtál (3. válaszoló) az érthető, de miért kell nekünk az 1-es kártyával bajlódni?

Miért nem lehet egyszerűen megnézni a 2-es, 4-es kártya mögötti számokat?

Bocsi, amúgy ez nem házi. A matek a hobbim, és a logikától kezdve mindent átismétlet, bővintett szinten, gondolkodósabban újratanulom, ugyanis a matektól még egyes rossz tanárok sem tudták elvenni a kedvem :D

2022. jún. 17. 20:15
 7/17 A kérdező kommentje:
(Na még egy uccsót írok: ha a feladat kikötné, hogy a kártyákat felfordítani csak a tőlünk bal kézre eső első kártyától lehet, és így kell sorban haladni, tetszőlegesen a közepéről nem lehet megfordítani, akkor teljesen világos lenne a legalább 3 kártya, hogy biztosra menjünk úgymond. De ilyen feltétel nincsen).
2022. jún. 17. 20:17
 8/17 anonim ***** válasza:
Ha feltételezzük, hogy a számok NEM ismétlődnek (vagyis az 1;2;3;4 számok közül egyik sem látható a másik oldalakon), akkor egyet sem kell megfordítanunk, mivel az állítás egyértelműen hamis. Pont azért, mert fizikailag lehetetlen, hogy a 4-es a 2-es mögött IS meglegyen.
2022. jún. 17. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
#6, nem tudom ennél egyszerűbben leírni, hogy miért kell az 1;2;3 kártyákat megfordítani.
2022. jún. 17. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:

Tegyük fel, hogy mindkét oldalon csak 1 és 4 közötti számok lehetnek, és a számok oldalanként nem ismétlődnek (mindkét oldalon csak egy 1-es, egy 2-es stb. van).


Elsőként meg kell nézned a feléd néző 2-es kártyát, ha annak a másik oldalán nem 4 van, akkor bukik az állítás.


Ha eddig jó vagy, akkor marad 3 kártya, feléd néz 1-3-4, lefelé 1-2-3. Ha megnézed a feléd néző 4-es kártyát, akkor három lehetőség van:

- a másik oldal 2, akkor igaz az állítás (1 és 3 nem lehet a 2-es másik oldalán, hiszen nincs ismétlődés)

- a másik oldal 1, akkor a 2-eshez 1 vagy 3 tartozik, tehát hamis az állítás

- a másik oldal 3, akkor a 2-eshez 1 vagy 3 tartozik, tehát hamis az állítás


Az általad ismertetett peremfeltételek mellett szerintem jól gondolkozol - nincs más megkötés a feladatban?

2022. jún. 17. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!