Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Magyarázatot kérek ehhez...

Magyarázatot kérek ehhez valószinűségszámitáshoz.Miert ezt a logikát követik.ti értitek?

Figyelt kérdés

[link]



Miert kapja meg a 2.ajtó a 3.ajtó %át?

És a játékmester miért tereli el a játékost a rosszról a jóra?



2022. aug. 1. 08:50
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Ez a híres Monty Hall-paradoxon, itt is már egy csomószor kérdezték.

Nem baj, ha nem érted. Még a világhírű matematikus, Erdős Pál sem értette.

A paradoxon lényege, hogy amikor egy ajtó kiesik, akkor két választási lehetőség marad, és ez alapján az emberi intuíció, illetve a korábbi tapasztalatok azt mondanák, hogy 1/2 a valószínűsége a választásnak, tehát mindegy, hogy váltasz-e vagy sem, valójában az extra körülmények is számítanak.


Én ezen a megközelítésen keresztül tudtam megérteni; kicsit változtatunk a játékon, és nem a 3-as ajtót nyitja ki a játékmester (ami mögött a tragacs van), hanem azt mondja, hogy vagy maradok az 1-es ajtónál, vagy választhatom a másik kettőt, és ha azok valamelyike mögött van a luxusautó, akkor azt megnyerem, ha pedig a két tragacs, akkor tragaccsal megyek haza.

A probléma az eredetihez képest nem változott, de ezen jobban látszik, hogy valóban 2/3 az esélye a luxusautó megnyerésének.


Egyébként az eredeti paradoxon autóval és kecskékkel van leírva.

2022. aug. 1. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Kedves 1es.köszönöm a válaszodat.


Amikor a 3as ajtó kiesett,akkor a valószinűség miért 33,3+66,6 lesz az 50-50% helyett?

Ez a paradonxon az életben gyakorlatban jobban műkodik ,mint ha 50-50%szazalékos startégiát használtunk volna?



Köszi a türelmedet :)

2022. aug. 1. 09:13
 3/9 krwkco ***** válasza:
100%

A magyarázat a következő:

Beszéljünk autóról és kecskékről.

Az autót 1/3-1/3 valószínűséggel helyezik el a három ajtó mögött. De az autó MEGTALÁLÁSÁNAK valószínűsége ettől különböző is lehet. Az attól is függ, hogy milyen információval rendelkezik a játékos. Pl. ha megmondanák neki, hogy az autó melyik ajtó mögött van, akkor 100%-os valószínűséggel találná meg.

Ilyen információátadás zajlik, amikor a játékvezető kinyit egy ajtót, amiről tudja, hogy mögötte kecske van. Azt az ajtót, amit a játékos elsőre választott ki, nem nyithatja ki. A nyitással a másik két ajtót illetően közli, hogy ha azok mögött van az autó, akkor melyikben van. Ez egy többlet információ ahhoz képest, mint amit az elsőként választott ajtóról tud a játékos. Ezért érdemes ezt a másik ajtót választania.

2022. aug. 1. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Miután megtudtam,hogy ezt Monty Hall paradoxonnak nevezik,rakerestem yt-n.Már értem :)


Köszönöm srácok:)

2022. aug. 1. 09:33
 5/9 anonim ***** válasza:

#2, ezt válaszoltam meg az #1-ben. Próbáld meg értelmezni. Tudom, hogy nehéz, mert nekem is kellett idő, mire magamévá tudtam tenni ezt a paradoxont.


A fő gondot az okozza, hogy ha van két választási lehetőségünk, akkor az esetek többségében ténylegesen 50-50% az esély;


-érmével fejet vagy írást dobunk

-gyermekünk neme fiú vagy lány lesz

-dobókockával párosat vagy páratlant dobunk


És vannak olyan esetek, amikor ugyan két választási lehetőség van, de a lehetőségek valószínűsége mégsem 50-50%. Például ha egy dobozban 1 piros és 2 kék golyó van, és csukott szemmel húzunk, akkor 1/3 lesz az esélye annak, hogy kihúzzuk a pirosat, pedig a húzásnak kétféle kimenetele lehet (vagy pirosat vagy kéket húzunk).


Másik lehetőség a megértéshez, hogy sorravesszük az összes lehetséges esetet. A Wikipédián szépen le van írva:


[link]

2022. aug. 1. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Egyszerűbben, viszonylag szövegmentesen is meg lehet indokolni.


Legyenek az ajtók A, B és C


Kezdetben, mondjuk annak a valószínűsége, hogy az A ajtó mögött van a jutalom, 1/3. Annak, hogy a B és C ajtó valamelyike mögött van, 2/3. Amikor a játékmester kinyitja mondjuk a C ajtót és látod, hogy ott nincs semmi, attól még annak a valószínűsége, hogy a B és C ajtó valamelyike mögött van a jutalom, továbbra is 2/3. Ezért megéri váltani.

2022. aug. 7. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 krwkco ***** válasza:

#6

Ez a magyarázat azért ütközik a józan ésszel, mert kezdetben az előfordulás valószínűsége 1/3-1/3-1/3, azután az egyik ajtó mögött átváltozik kétharmaddá. Az esetek egy részében átvándorolt a jutalom? Nyilván nem. Ez adja a paradoxont: az előfordulás valószínűségének megváltozása a józan ésszel ütközik. Erre nem ad feloldást a 6-os hozzászólás.

A feloldás az, amit a 3-as válaszban írtam: a kulcs az, hogy nem a jutalom előfordulásának valószínűségéről van szó. Hanem a jutalom MEGTALÁLÁSÁ-nak valószínűségéről. Ami megnő, ha információt kapunk. És ha ezt felismerjük, akkor utána lehet a törtértékeket számolni.

2022. aug. 7. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
# Igen. Itt kell legyőzni a józan eszet. A valószínűségfogalom nem más, mint amit belénk neveltek úgy 10 éves korunkig. A valódi, matematikai valószínűségfogalom meg más. Nincs itt semmilyen paradoxon. Ez leszimulálható dolog, valóban így van.
2022. aug. 8. 01:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
jó kis paradoxon.
2022. aug. 25. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!