Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Kéne nekem irodalomórára...

Kéne nekem irodalomórára szavak másképpen? Pl:. Vonat= Gőzpöfögészeti tovalöködönc; Nyakkendő= Nyaktekerészeti melfekvenc! Azt szeretném hogy ilyenek legyenek és ilyen rímelősek legyenek a szavak amiket most adok meg:

Figyelt kérdés
- függöny - TV - szék - melltartó - borotva.
2010. szept. 24. 14:17
 1/10 anonim ***** válasza:

A Nyaktekerészeti mellfekvenc stb. kifejezések a nyelvújítás korából (kb. 1800-as évek) származó, meg nem honosodott művi kifejezések. Én is tudok egy ilyet: oxigén = éleny. Az általad megadott többi szónak nincs ilyen megfelelője, sőt lehet, hogy ezek maguk a nyelvújítás részei, mivel ekkor alkottak meg számos magyar szót a külföldi megfelelőkből. TV az 1960-as években terjedt el. Melltartó szintén modern, ne felejtsd el, hogy 1920 előtt fűzőt hordtak a hölgyek.

Tehát a felsorolt dolgokból erre a kettőre biztosan nem találsz megfelelőt.

Üdv

2010. szept. 24. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Ezzel csupan az a baj, hogy tv, melltarto nem volt a nyelvujitas kora elott, vonat, nyakkendo volt, onnan vannak ezek a "vicces" elnevezesek. A biciklit labtekereszeti tovalokdoncnek vagy billengeszeti kerekduplanynak is hivtak, a sal nyaktekerincs volt a 18-19. sz. forduloja tajekan.

Emlőtartászati feszemény=melltarto

Mozgoképvetitészeti sugározmány=tv

Pihenészeti ülömény=szék

Sötétiszeti lógomány=fuggony

Szőrtelenészeti karcolmany=borotva.

Ennyit tudtam kihozni a sotet allomanyombol:D

2010. szept. 24. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Ok köszönöm. De igen tudom hogy nem volt TV de az a szorgalmi vagy ez lesz a dogába hogy ezeket a szavakra a mi fantáziánk szerint, csak nem jut eszembe semmi köszönöm a válaszokat!:D
2010. szept. 24. 14:43
 4/10 anonim ***** válasza:
40%
Ezeknek semmi közük a nyelvújításhoz! Ezek kimondottan vicces diákszólások, nem hivatalos nyelvi kifejezések.
2010. szept. 24. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Na még írjatok a legjobbakat kiválasztom:D!
2010. szept. 24. 15:06
 6/10 anonim ***** válasza:
És a nyelvújításkor szavakat alkottak nem vicces összetett kifejezéseket. A higany ezek közül egy ami fennmaradt pld.
2010. szept. 24. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Ezek a kifejezesek nyelvujitas kora elottiek, az mas kerdes, hogy a diaknyelv felkarolta oket, raadasul talaltak is ki nem letezo kifejezeseket. A kerekduplany biztosan a kerekpar nyelvujitas elotti elnevezese volt, ahogy a nyaktekerincs a sal elodje volt. Ha megnezed, az osszes szavunk nyelvujitas korabeli, kiveve azok, amelyeken nem valtoztattak, vagy azota megvaltoztak. A noveny 'novekvo leny'-bol egyszerusodott, mint a higany a 'hig anyag'-bol. Szerintem a fuggony is onnan szarmazik, amennyiben 'fuggo anyag'. A vonat visszavezetheto a 'von' igere, a mozdony a 'mozdul'-ra.
2010. szept. 24. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
33%
Mire basszák el a magyarszakosok az idejüket, jézus anyám.
2010. szept. 24. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

kenguru: fiahordó górugrány

Zsiráf: foltos nyakorján


De itt inkább a Google találatok az érdekesek, mert ezek közt cikkek is vannak a témáról, egyéb példákkal


[link]


Lám, a rovátkolt barom például megmaradt, rovar formájában.


Az élenyért is kár (oxigén), meg a delejért is (delej = dél + éjszak = mágnes, sajnos a delej csak valami átvitt értelemben maradt meg)


visszás pótkebel

(a cosinus függvény inverze. A kebel is (és az ötletadó sinus) egyébként valami félrefordítás, a fogalom eredeti arab és indiai megnevezésének valódi etimológiája a húrra vezethető vissza: a sinus tényleg az adott félszöghöz tartozó félhúr, sőt az eredeti táblázatok még valóban a szöghöz tatozó húrokat tüntették fel)


[link]


[link]


[link]

2010. szept. 24. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Hörcsögnek:

Az első válaszoló vagyok, mérnök, nem nyelvszakos.

Azért kösz a bókot

:)

2010. szept. 24. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!