Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Matek házifeladat segítség?

Matek házifeladat segítség?

Figyelt kérdés

Az osztály szalagavatóra készül. Szerencsére éppen 15 fiú és 15 lány jár az osztályba, így az osztályfőnök kérésének eleget téve senki sem hoz külsőst, mindegyik fiú-lány pá az osztályból kerül ki.

a) Hányféleképpen alakulhat a keringőpárok listája? (Nem számít hogy a listán melyik pár hanyadik helyen áll, de az igen hogy ki kivel táncol)

b) Hányféleképpen alakulhat a lista, ha Dzsenifer és Patrik együtt szeretnének táncolni?

c) Hányféleképpen alakulhat a lista ha Dszenifer és Patrik nem szeretne együtt táncolni?



2022. szept. 8. 20:02
 1/9 Pelenkásfiú ***** válasza:

a) Képzeld el, hogy a lányok megállnak egymás mellett egy sorban (később sem változtatnak helyet) és a fiúkat eléjük állítod minden lehetséges sorrendben.

Na ez vajon permutáció, kombináció vagy variáció lesz?

Nyilván ismétlés nélküli, mert minden fiúból csak egy van.

Ha ezt ki tudtad számolni, akkor ugyanígy gondold át a b)-t!

A c) pedig az első kettő válaszból következik.

2022. szept. 8. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Kombináció. De tényleg nem tudom kiszámolni, ha tudod légyszíves leírod a megoldást, hátha legközelebb meg tudom oldani mert most már fél órája itt ülök felette…
2022. szept. 8. 20:28
 3/9 Pelenkásfiú ***** válasza:

Nem. Permutáció, mivel 15 "elemünk" van (a fiúk) és mindegyiket kiválasztjuk. A kérdés, hogy hányféleképpen tehetjük meg.

Az első helyre hányból választhatsz? Ha az az 1 odaállt, akkor a második helyre....? És így tovább. Ezeket összeszorzod.

Utána észreveszed, hogy ez épp a faktoriális.

2022. szept. 8. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

a. Ahogy az előző válaszoló írta, egymás mellett elképzeled a lányokat pl. és a fiúkat sorbarendezed (permutáció). 15*14*...*1

b. Ha ők ennyire szeretik egymást, akkor álljanak félre, akkor marad 14 lány és 14 fiú. A probléma innentől ugyanaz, mint az előzőnél, csak 14 fővel.

c. Gondold végig, hogy a két emberke vagy egymással táncol, vagy nem. Az összes lehetséges párosítást az a. feladatban megkaptuk, azt, amikor együtt vannak, a b.-ben. Így az a. végeredményéből kivonva a b. végeredményét meg is van a megoldás.

2022. szept. 8. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
eredetileg azt csináltam hogy 15-től lefele összeszoroztam a számokat de valami nagyon nagy szám jött ki, ezért nem hittem hogy jó.
2022. szept. 8. 20:50
 6/9 Pelenkásfiú ***** válasza:
100%

Pedig jó.

Az ilyen feladatoknál nem kell mindig kiszámolni a pontos értéket. Leírod, hogy 15! és kész.

2022. szept. 8. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 krwkco ***** válasza:

"valami nagyon nagy szám jött ki, ezért nem hittem hogy jó."

Ha 1 307 674 368 000 jött ki az a. válaszra, akkor jó a számolásod.

2022. szept. 8. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Oké, köszönöm hogy volt türelmetek elmagyarázni.
2022. szept. 8. 21:12
 9/9 Tom Benko ***** válasza:
A kombinatorikában az a szép, hogy teljesen hétköznapi problémákra is hihetetlen számokat ad válaszul.
2022. szept. 9. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!