Fizika, impulzus. Segítség kéne. ?

10 m magasból szabadon esik egy 0,4 kg tömegű golyó. A talajjal történő ütközés után 4 m magasságig emelkedik. A golyó elengedésétől a második ütközésig 3,6 s telt el. Határozzuk meg mekkora átlagos erőt gyakorol a golyó az ütközéskor a talajra, ha a közegelánellást elhanyagoljuk.

2022. szept. 11. 13:46
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
51%

Milyen féle talaj?

Betony?

2022. szept. 11. 13:53
 2/11 anonim ***** válasza:

Az első ütközésig (a felfele irányt pozitívnak választva)

v1 = –gyök(2*g*h1)

sebességre gyorsul fel (h1 = 10 m, g a nehézségi gyorsulás nagysága).

Hogy visszapattanva h2 = 4 m magasra emelkedjen, ahhoz

v2 = gyök(2*g*h2)

sebességgel kell elemelkedjen.


A t1 időre, amíg először talajt ér

h1 = g/2*t1^2 --> t1 = gyök(2*h1/g).

A levegőben történő második megállása és a második talajtérése között eltelő időre

h2 = g/2*t3^2 --> t3 = gyök(2*h2/g),

végül az első ütközéstől a levegőben történő megállásáig t2 = t3 idő telik el, mert ugyanannyi ideig kell emelkedjen, mint esik (de mondhatod azt is, hogy t2-re felírod a h2 = v2*t2 – g/2*t2^2 egyenletet, ami amúgy ugyanezt kell adja).


Így a golyó elengedésétől a második ütközéséig eltelt összes idő

T = t1 + Δt + t2 + t3 = 3,6 s,

ahol Δt az első ütközés ideje.


Ezzel a golyó átlagos gyorsulása

a = Δv/Δt = (v2 - v1)/(T – t1 - 2*t3),

a rá ható átlagos erő

F = m*a,

ahol m = 0,4 kg.


Végül a talajra ható erő nagysága Newton III. törvény értelmében F nagyságával egyezik:

Ftalajra = |F| = |(gyök(2*g*h2) + gyök(2*g*h1))/(T – gyök(2*h1/g) - 2*gyök(2*h2/g))| = … (Tessék helyettesíteni!)

2022. szept. 11. 16:02
 3/11 anonim ***** válasza:

Aszta, honnan tudod eszt a sok betűt meg számot?


Mijen sulid van?

2022. szept. 11. 16:07
 4/11 anonim ***** válasza:
Illetve azt még illik ellenőrizni, hogy Δt pozitív-e. Ha nem az, akkor így nem mehet végbe a folyamat. Tehát nem árt kezdetnek külön kiszámolni a nevezőt.
2022. szept. 11. 16:07
 5/11 A kérdező kommentje:

Köszi a gyors választ, csak a ∆t-t számoltam el.


A vége egyébként F=m*a+m*g

2022. szept. 11. 18:35
 6/11 krwkco ***** válasza:

Ez nem oldható meg a megadott adatokból.

Képzeld el talajt, mint egy csillapított rugót. Ha a rugó erős, akkor nagyon rövid úton, nagy erővel visszadobja a golyót. Az átlagos erő nagy lesz. Ha gyenge rugóként képzeljük a talajt (mint pl. egy gyenge gumiasztalt), akkor a golyó mélyen és hosszan behatol és kisebb erő fogja fékezni és visszadobni.

Az impulzusváltozás vagy a visszafordult golyó energiája mindkét esetben ugyannyi lesz, de a talaj által kifejtett erő nem. Az első esetben nagy erő rövid ideig, rövid úton. A második esetben kisebb erő hosszabb ideig, hosszabb úton.

2022. szept. 12. 00:32
 7/11 krwkco ***** válasza:
És 1-esnek igaza van, hogy a válasz a talaj tulajdonságaitól függ. (Persze, ha tudnánk, hogy betony, akkor sem tudnánk kiszámolni.) :-)
2022. szept. 12. 00:36
 8/11 krwkco ***** válasza:

És 2-es válasza szerintem azért nem jó, mert "mekkora átlagos erőt gyakorol a golyó az ütközéskor a talajra". Vagyis arra az időtartamra kell átlagolni, ameddig az ütközés folyik.

És nem számolhatjuk bele az átlagolásba azt az időt, amig a golyó a levegőben van.

2022. szept. 12. 00:40
 9/11 anonim ***** válasza:

> „Ez nem oldható meg a megadott adatokból.”

> „nagy erő rövid ideig […] kisebb erő hosszabb ideig”

Az idő adott.


A kérdező kommentje pedig, hogy bele kéne venni az m*g-t is, helyes. Azt benéztem.

2022. szept. 12. 00:45
 10/11 anonim ***** válasza:

> „Vagyis arra az időtartamra kell átlagolni, ameddig az ütközés folyik.

És nem számolhatjuk bele az átlagolásba azt az időt, amig a golyó a levegőben van.”

Ezért kezdtem azzal, hogy kiszámolom, mennyi ideig esik, emelkedik, esik, azaz van a levegőben, és ezt később kivonom az adott összes időből. De majd ha kialudtam magam, végiggondolom még egyszer.

2022. szept. 12. 00:47
1 2