A számtani és mértani sorozatokat vettük, a definíció meg az alap dolgok meg vannak, de ezt a fajta feladatot nem értem hogy miből kell kiindulni.

Melyik sorozat számtani?

a) a(n.tag) = 3n-8

b) b(n.tag) = 3+2(n-1)

c) c(n.tag) = -2,3+5,2(2n+1,7)


Hogyan közelítsem meg hogy rájöjjek melyik mértani és melyik számtani sorozat? Van még pár feladat de ha esetleg valaki ebbe a háromba tud segíteni hátha menne a többi.



2022. szept. 13. 18:14
 1/5 krwkco ***** válasza:

Számtani az a sorozat, ahol bármely tag és az utána következő tag különbsége állandó.

Elég annyit ellenőrizni, hogy an-an-1=an+1-an.

2022. szept. 13. 18:51
 2/5 A kérdező kommentje:
Igen a definíciók meg hogy a(n.tag) = a(1.tag)+(n-1)*d ezek megvannak. Csak a feladatba nem tudom sajnos hogy kezdjek bele
2022. szept. 13. 18:55
 3/5 A kérdező kommentje:
Ha tudom a n.tagot akkor pl az n-1 vagy n+1 tagot hogy számolom ki ezeknél?
2022. szept. 13. 18:58
 4/5 krwkco ***** válasza:
Az n-1-es tagot úgy kapod meg, hogy a képletben az n helyére beírod, hogy (n-1). Az n+1 esetében hasonlóan.
2022. szept. 13. 19:21
 5/5 anonim ***** válasza:

Nem kell ennyire túlvariálni; elég csak n helyére (n+1)-et írni, majd ha kivonjuk egymásból a két kifejezést, akkor egy konkrét számot kell kapnunk;


n-edik tag: 3n-8

(n+1)-edik tag: 3*(n+1)-8 = 3n-5


Ha ezt a kettőt kivonod egymásból (utóbbiból az előbbit), akkor 3-at kapsz, ami egy konkrét szám, tehát tetszőleges n esetén a tagok különbsége 3 lesz, tehát a sorozat számtani.


Általánosságban egyébként elmondható, hogy ha a sorozat képlete (ami csak n-től függ) egy lineáris függvény (vagy azzá alakítható), akkor a sorozat számtani.

2022. szept. 13. 22:40