Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Milyen verselésű ez a vers?

Milyen verselésű ez a vers?

Figyelt kérdés

Nem házifeladat, csak érdekel. :D


Fegyverben réved fönn a téli ég,

kemény a menny és vándor a vidék,

halkul a hó, megáll az elmenő,

lehellete a lobbant keszkenő.


Hol is vagyok? Egy szalmaszál nagyon

helyezkedik a csontozott uton;

kis, száraz nemzet; izgágán szuszog,

zuzódik, zizzen, izzad és buzog.


Itt a teljes


[link]


Ha berajzolom a verslábakat én nem látok rendszert benne. Ha ütemhangsúlyos akkor pedig hány ütemű 10-es? Nem tudok olyan 3 vagy kétütemű verziót találni amivel ne vágna szó közepébe, vagy ne jönne ki furán.



2022. szept. 15. 01:50
 1/5 anonim ***** válasza:
Időmértékes.
2022. szept. 15. 02:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Segítesz hogy neked hogy jött ki?


Én ha az első versszak első sorát nézem akkor


- - - - - - . - . -


A másodiké viszont


. - . . - - . - . .


A harmadik megint más lenne.

2022. szept. 15. 02:22
 3/5 A kérdező kommentje:
Beszrás hogy átrakják a házifeladat kérdések kategóriába amikor kiemeltem hogy nem házifeladat...
2022. szept. 15. 10:24
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Legtöbb „szabálysértés” a 3 ütemű (9–10–11 szótagos) sorokban fordul elő, itt az ütembeosztás rendszerint önmagában is elégséges, nem kell feltétlenül még sormetszet is, s ha mégis van, nem érezzük ritmusfokozó hatásúnak.

Ez a vers pedig egy 3 ütemű, tíz szótagos.


Fegyverben réved fönn a téli ég,

- - u / - u u / u - u - /

kemény a menny és vándor a vidék,

u - u - / - - u / u u - /

halkul a hó, megáll az elmenő,

- u u - / u - u / - u - /

lehellete a lobbant keszkenő.

u - u u / u - - / - u - /


Ez csak az én megállapításom, de bárhogy is próbáltam ütemelni, máshogyan nem lehet. Ezért ez nem időmértékes verselés, mivel az ütemek nem szabályos ritmusban térnek vissza.

2022. szept. 15. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
De jó, köszönöm szépen a választ. <3 Éreztem hogy ütemhangsúlyos lesz, csak nem tudtam magyarázatot találni a "szabálysértésekre" ami eléggé elbizonytalanított.
2022. szept. 15. 20:55

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!