Valaki tud olyan oldalt, ahol a határértékek lépésről lépésre érthetően le vannak vezetve?

Fősulin sajnos van matek, de a határértékeknél elakadtam. 1 féléves tárgy csak, így csak szeretném letudni az egészet. Sosem voltam jó matekos, így bízom abban, hogy van valami segítség. Elsősorban a végtelen/végtelen típusú határérték és a végtelen +- végtelen típusú érdekelne. Köszönöm a válaszokat.

2022. okt. 3. 12:17
 1/5 anonim ***** válasza:

Matekingen biztosan vannak.


Sorozat vagy függvény határértéke kell? Gondolom sorozat, ha első féléven vagy. Azok nem annyira bonyolultak, bár tény, hogy sokszor nehéz belelátni a megfelelő lépést.


Ha ide kiírsz pár feladatot, biztosan itt is sokan lesznek, akik szívesen levezetik.


Ha pedig a határérték definíciójával van problémád (küszöbszám meghatározása), akkor nincs mese, azt addig kell gyakorolnod, amíg meg nem érted.

2022. okt. 3. 12:32
 2/5 A kérdező kommentje:
Pl volt egy ilyen feladat: lim X-> végtelen 3x+1/2x^2-5x+4
2022. okt. 3. 12:42
 3/5 anonim ***** válasza:

Ez egy típusfeladat. Ennél azt kell tudni, hogy egyszerűsítéssel tudunk továbblépni. Egyszerűsítsük a törtet x^2-tel:


(3/x + 1/x^2)/(2 - 5/x + 4/x^2)


Ahol /x és /x^2 van, azok mind 0-hoz tartanak (alaphatárértékek), így ezt kapjuk:


(0 + 0)/(2 - 0 + 0) = 0/2 = 0


Tehát a függvény határértéke 0.


Általánosságban elmondható, hogy ha a határérték polinom/polinom alakú, akkor a határérték a végtelenben:


0, hogyha a számláló foka kisebb a nevezőénél,

végtelen vagy (-végtelen), hogyha a számláló foka a nagyobb (a végtelen előjelét a főegyütthatók előjelének hányadosa adja meg),

ha pedig a két fokszám megegyezik, akkor a főegyütthatók hányadosa adja a határértéket. Például ha most 3x helyett 3x^2 lett volna, akkor a határérték (3/2)=1,5 lett volna.

2022. okt. 3. 13:05
 4/5 A kérdező kommentje:
Köszi. Kezdem érteni a dolgokat.
2022. okt. 3. 13:15
 5/5 anonim ***** válasza:

Ezt nézd végig!


[link]

2022. okt. 3. 13:20