Mekkora a generátor feszültsége, hogy az A-B kimeneten 10V legyen a feszültség?


[link]



A linken elérhető az elrendezés és az ellenallások értékei. A helyzet az, hogy próbáltam feszültségosztóként megoldani többször is. Fellapoztam egy csomó elektrotechnikai, elektronikai könyvet, kerestem neten hasonló feladatokat, de nem tudok rájönni a megoldásra. (Zárójelben meg van adva az eredmény ami 170V, de nem tudom, hogy hogyan jutok el az eredményhez). Tudnátok segíteni a feladat megoldásában?



2022. okt. 11. 20:52
 1/5 anonim ***** válasza:
75%

Ez egy nagyon egyszerű feladat, "parasztos" módszerrel kiszámolható:

1. Kiszámolod az R5//R6 tagot

2. utána R2+R3+előző tag eredő ellenállását

3. utána R4//és 2. eredménye jön

4. végül az R1+és 3. eredménye.

5. Most már tudod a generátor terhelőáramát (Ig=Ug/4. eredménye), tehát nincs más dolgod mint visszaszámolni a hálózati ágakon meglevő áramokat.

6. Az 1. pontban levő áram aránya is megvan a generátoréhoz képest, tehát ebből már megkaphatod a szükséges generátorfeszültséget számszerűleg!

2022. okt. 11. 21:14
 2/5 anonim ***** válasza:
75%
Ha pedig nem "parasztosan" szeretnéd megoldani, akkor huroktörvény és csomóponti törvény, aztán uccu egyenletrendszert megoldani :)
2022. okt. 11. 21:30
 3/5 anonim ***** válasza:
75%

Kiegészítés: Persze a suliban biztosan tanultatatok módszert a szükséges egyenletrendszer felállítására - azzal a leggyorsabb megoldani ezt a feladatot.


Ha nem tanulod meg az elegánsabb eljárást, akkor később bajban leszel, mikor váltófeszültségű generátor(-ok)ból és reaktans elemekből összerakott áttekinthetetlen hálózatot kapsz majd feladatul!

2022. okt. 11. 21:33
 4/5 anonim ***** válasza:
62%

#1

„5. Most már tudod a generátor terhelőáramát (Ig=Ug/4. eredménye), tehát nincs más dolgod mint visszaszámolni a hálózati ágakon meglevő áramokat.

Így nem lehet kiszámolni a generátor terhelőáramát, mert ugyan Ig=Ug/Re, de Ug ismeretlen, éppen az a kérdés, hogy az mennyi. Ezek után, hogyan és minek számolná vissza a többi áramot, ha Ig-t nem ismeri? A generátor felőli eredő ellenállást felesleges kiszámolni. „Ez egy nagyon egyszerű feladat”, mégsem sikerült megoldani, mert az általad leírtak alapján nem lehet kiszámítani a generátor feszültségét.


Így lehet megoldani:

R5 és R6 ellenállásokra UAB feszültség kerül, így ezek árama:

I5=UAB/R3

I6=UAB/R6

E két áram összege folyik a sorosan kapcsolt R2 és R3 ellenálláson:

I3=I5+I6

Az R2 és R3 ellenállásokon eső feszültség összesen:

U23=I3(R2+R3)

Az R4 ellenállásra jutó feszültség:

U4=UAB+U23

Az R4 ellenálláson folyó áram:

I4=U4/R4

R1 ellenálláson folyó áram az I3 és I4 összege:

I1=I3+I4

R1 ellenálláson eső feszültség:

U1=I1·R1

A generátor feszültsége az R4 és R1 ellenállásokon eső feszültségek összege:

U=U4+U1

2022. okt. 11. 22:35
 5/5 anonim ***** válasza:
81%
Helyesen: I5=UAB/R5
2022. okt. 11. 22:36