Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Petőfi és katona józsef bánk...

Petőfi és katona józsef bánk bánja?

Figyelt kérdés
valahol van iylen fogalmazás amelyben összehasonlítják a 2t?
2010. szept. 27. 18:31
 1/4 anonim ***** válasza:

Mi van???? Petőfi Bánk bánja???

K. J. nagy betű!

2010. szept. 27. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
elnézést kérek. akkor Katona József. a lényeg ugyanaz. igen, Petőfi is írt Bánk bán címmel verset..
2010. szept. 27. 19:08
 3/4 anonim ***** válasza:

Soha életemben nem hallottam erről a versről, úgyhogy ha már alaptalanul nekedrontottam, lelkiismeret-furdalástól vezetve valamit összehozok.

Petőfi a sikeres 48-as forradalom után májusban írta ezt a verset, tehát ismerte az 1819-es drámát, amit március 15-én elő is adtak a Nemzeti Színházban. Cselekményében annak cselekménye követhető, de a két műfaj és a stílus jelentősen eltér. Katona műve drámai, emelkedett, tragikus, Petőfi ezzel szemben gúnyos hangvételt üt meg epikus jellegű művében, a vers inkább vidám, lelkesítő. Ugyanakkor a drámához hasonlóan párbeszédeket is találunk benne. Terjedelméből és drámai természetéből adódóan Katona nagyobb mélységeket ér el mind a történelmi szituáció kifejtésében, mind a jellemábrázolásban. Petőfi népies hangot üt meg, már-már népdalszerű, illetve stílusában, szóhasználatában visszaköszön a János vitéz című elbeszélő költemény (pl zsiványok tanyája). Ritmikája ütemhangsúlyos, magyaros, nyelvezete mai szemmel frissebb, közérthetőbb. A Petőfi vers végkicsengése a korból és szándékból adódóan optimista, buzdító, felkiáltójeles végszava: "Kitisztult az ország!".Katona drámája viszont tragédiába torkollik "Nincs a teremtésben vesztes, csak én."

2010. szept. 27. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
semmi baj,tulajdonképpen én is 1 hete tudok a létezéséről:D sokat segítettél.köszönöm szépen:)
2010. szept. 27. 21:03

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!