Kérem segítene nekem valaki ebben a feladatban?

Legfeljebb hány különböző pozitív prímosztója lehet egy olyan háromjegyű számnak, amelynek a három számjegye valamilyen sorrendben három, egymás utáni pozitív egész szám?

2022. okt. 25. 22:40
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Remélem jól értettem meg a feladatot, ha mégsem, akkor legalább elindulni el tudsz ezek alapján. Kicsit fapados, de 2 perc alatt meg is voltam vele.


2*3*5*7*11=2310, tehát 5 nem lehet, ez már négyjegyű

2*3*5*7=210, de van benne 0

Ebből jött most az az ötletem, hogy az 5 és a 2 egyszerre nem lehet benne, hiszen akkor 0-ra végződik.

Elkezdtem kicserélni az 5-öt a soron következő prímekre

2*3*7*11=462 nem jó

2*3*7*13=546

A feladatban azt írtad, hogy 'valamilyen sorrendben', szóval nem muszáj neki növekvő vagy csökkenő sorrendben lennie, szóval ez a szám a feltételeknek megfelel. Tehát a válasz 4.

2022. okt. 25. 23:05
 2/4 anonim ***** válasza:
83%

#1, azért azt érdemes megjegyezni, hogy szerencséd volt a próbálgatással.

Ez alatt azt értem, hogy azt biztosan tudjuk, hogy három egymást követő szám összege mindig osztható 3-mal, a 3-mal való oszthatósági szabály így minden ilyen számnál teljesül, így a prímtényezők között a 3-nak kötelezően szerepelnie kell. Vagyis ha a 3-ast cserélted volna ki, akkor az életben nem találtál volna megfelelő számot.


"Szebb" megoldást egyébként én sem látok.

2022. okt. 26. 00:20
 3/4 anonim válasza:

A 2*3*7*19=798 is jó, de csak ez a két megoldás van, mert

- 2*3*7*23-ig nincs több ilyen, 2*3*7*29 pedig már nagyobb mint 999

- 3*5*7*11 nagyobb mint 999

2022. okt. 27. 18:23
 4/4 A kérdező kommentje:
Nagyon nagyon szépen köszönöm!!
2022. nov. 1. 09:32