Segítesz? Fizika egyenletesen gyorsuló mozgás.


Azt hiszem nem értem.Miért van az 5 m/s2 és a 10 m/s2, miért van két ilyen? mikor melyiket kell használni? Mit jelent a sebbességszabály és az útszabály vagy időszabály , meg ezek?

Hiányoztam egy órát és most valahogy nem értem.:S

Egy 8.os


2010. szept. 29. 15:52
 1/3 anonim ***** válasza:

Az egyenletesen gyorsuló mozgásnak az a lényege, hogy a gyorsulás (jele a) állandó.

Ha egy test gyorsulása 1m/s2, az azt jelenti, hogy 1m/s-ra gyorsul fel 1 másodperc alatt. Két különböző "a" pedig úgy lehet, hogy többfajta mozgás van. Tehát van olyan, amikor a test gyorsulása 3m/s2, és van mikor 2m/s2.

A képletek, gondolom ezeket hívjátok szabályoknak:

v=a*t

a=v/t

t=v/a

s=a/2 * t^2 (t a négyzeten)

Ha egy test lefele esik, akkor a gravitáció gyorsítja, ekkor a gyorsulása 9,81 m/s2 (a jele ennek g), ezt 10-re szoktuk kerekíteni, gondolom a 10 onnan jön. Tehát ezt akkor kell használni, ha a test szabadon esik.

Az 5 m/s2 meg talán onnan jöhet, de ez csak tipp: ha egy test szabadon esik lefele, a gyorsulása 10m/s2, és ha mondjuk 1s-ig esik, és az utat akarjuk tudni, akkor az 5m, mivel az a-t elfelezzük, és megszorozzuk 1-gyel.

De ha még nem vettétek a szabadesést, akkor az előző 2 bekezdést hagyd ki. :D

Remélem most már világos, ha mégse, kérdezz nyugodtan. ;)

2010. szept. 29. 16:33
 2/3 A kérdező kommentje:

Ja, bocs hülyén lett megfogalmazva.

Szóval: van ez az 5 m/s2

Ez onnan jött hogy volt egy kísérlet amikor egy golyót ejtettünk le szabadon lemértük az idejét.Ezt megcsináltuk öt különböző magassággal(10 cm, 20 cm, 30 cm, 40cm, 50cm)

ezután az időket és az utakat koordináta rendszerben ábrázoltuk.Ezután valahogy levontuk a következtetést hogy y=a*x2 és hogy s=k*t2, ahol a k egy arányossági tényező.Na itt már van egy fehér folt.Mi ez a k? Miért kell?

Aztán kiszámoltuk a k-t az 5 esetben,kb. 5m/s2 lett.

Utána hiányoztam egy órát és akkor tanulták a 10m/s2-et a szabadesésnek a nemtommijeként.Mint gravitációs gorsulás.

Ezt nem értem, hogy mi ez a 10 m/s2 és az 5m/s2, és többször elhangoztak a sebességszabály és útszabály szavak,amit szintén nem értek,hogy mi és miért.(asszem a sebességszabály: v=g*t és az útszabály:s=g/2*t2(géperkettőszörténégyzet))De ezek miért vannak és mikor melyiket kell használni?

Lehet hogy sötét vagyok egy kicsit :)

2010. szept. 29. 16:55
 3/3 anonim ***** válasza:

A lényeg:


Az egyenesvonalú mozgások alapvetően kétfajta lehet:


1. Egyenletes: Ez azt jelenti, hogy a sebesség (v) időben állandó (változatlan).

Ekkor azt mondjuk hogy a test egyenlő időközök alatt egyenlő utakat tesz meg. Ezért hányadosuk állandó, ez az állandó a sebesség.


2. Változó(nem egyenletes). Ez azt jelenti, hogy a sebesség időben változó.

Legegyszerűbb tipusa, amikor a sebesség időben egyenletesen változik.

Ekkor azt mondjuk hogy egyenlő időközök alatt egyenlő sebességváltozások történek.

Vagyis a sebességváltozás egyenesen arányos a változása közben eltelt idővel.

Ezért hányadosuk állandó, ez az állandó a gyorsulás:

a= dv/dt.

Jele: a (acceleratio latin szóból).


egysége: m/sec^2.


Ut-idő kapcsolat: s=(a/2)*t^2.

Ezt az összefüggést négyzetes uttörvénynek mondjuk.


Iskolai mérésetek: A Föld a közelében levő tárgyakra erőhatást gyakorol. A Föld terében magára hagyott testek leesnek. Ezt az esést szabadesésnek nevezzük.

A szabadesés során a testek mozgása egyenes vonalú egyenletesen változó mozgásnak tekinthető:


A Föld vonzóereje hozza létre a gyorsuló mozgást. Ennek gyorsulása 9,81 m/sec^2. Közelítően (2%-os hiba mellett) 10 m/sec^2. értékkel számolhatunk.


Ezt a gyorsulást g-vel szokás jelölni, tehát g= 10m/sec^2.


A kísérlet során g értékét közelítettétek.

A négyzetes uttörvényben szereplő arányossági tényező g/2, ezt jelöltétek k-val.( s=kt^2).

Igy k értéke közelítően 5 m/sec^2.

2010. szept. 29. 18:19