2022. nov. 16. 15:08
 1/4 anonim ***** válasza:
0%
Ez a kérdés bennem is gyakran felmerül.
2022. nov. 16. 15:45
 2/4 Baluba ***** válasza:
79%
Ez egy elég triviális állítás, hiszen egy ciklikus csoport mindig G=<a> alakú, vagyis az elemei G={a^n | n=0,1,2....m-1}, egy másik azonos elemszámú ciklikus csoporté pedig H={b^n | n=0,1,2....m-1}. A természetes bijekció az f(a^n)=b^n, ami természetesen művelettartó. Ezzel rögtön azt láttuk be, hogy bármely két azonos elemszámú ciklikus csoport izomorf, tehát praktikusan bármely ciklikus csoport izomorf vagy Z-val, vagy valamelyik Z_n-el, elemszám alapján.
2022. nov. 16. 15:58
 3/4 anonim ***** válasza:
83%

Legyen G egy ciklikus csoport. Mivel ciklikus, a definícióból adódóan kell, hogy legyen benne egy olyan elem, ami generálja az egész csoportot. Legyen ez az elem "a".

Írjunk fel egy leképezést Z és G között, ahol f(n) = a^n (vagy n*a, ha az ábeli csoportoknál szokásos írásmódot követjük). Itt n egy egész szám Z-ből, természetesen. Könnyen belátható, hogy f egy szürjektív homomorfizmus. Így viszont felírható a homomorfizmustétel, és ennek alapján Z/mag(f) izomort lesz G-vel.

Mivel f magja Z egy alcsoportja, és Z alcsoportjai MINDIG mZ alakúak (ahol m vagy 0, vagy egy pozitív egész szám), ezért G vagy izomorf Z/0Z = Z-vel (ha f magja {0}, mert f eleve egy izomorfizmus volt), vagy izomorf Z/mZ-vel, ami Z_m egy megfelelő pozitív egész m-hez.

2022. nov. 16. 16:00
 4/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a segítséget!
2022. nov. 16. 22:52