Az ABC háromszög sikjanak mely P pontjára igaz, hogy a csucsokbol mert tavolsagainak negyzetosszege minimális??


Én úgy számoltam hogy a háromszög körülírt körének középpontja lesz a P pont.


Viszont a megoldokeplet az mondja hogy a súlypont lesz a megoldás.



Nem értem miért.

Valaki tud segíteni??


2023. jan. 16. 19:13
 1/4 anonim ***** válasza:

Az 1. GeoGebra fájlban van a megoldás:

[link]

2023. jan. 16. 19:18
 2/4 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a segitseget, az ábrát is.


Ez a gondolatmenet miért nem jó amúgy?

nevezzük a P pontból a csucsokba húzott szakaszokat a,b,c nek.

Ekkor a^2+b^2+c^2 minimális összeget keressük.


legyen a^2=x

b^2=y

c^2=z


Ekkor x+y+z nek a minimális összeget keressük, ahol tudunk alkalmazni számtani és mértani közép közötti egyenlőtlenséget, és ez szerint akkor minimális, ha x=y=z.

Azaz ha a=b=c, és ez akkor teljesül ha a háromszög köre irt kor kozeppontja lesz a P pont.


Ezt hol hibás?

2023. jan. 16. 20:20
 3/4 anonim ***** válasza:
Ez akkor lenne alkalmazható, ha a mértani közép állandó lenne.
2023. jan. 16. 20:30
 4/4 A kérdező kommentje:

De aki nincs akinek nincs akkora gyakorlata az ilyen feladatokban, mint pl en, az nem fogja egyből a sulypontot kiválasztani.


Tehát az en “nyelvemen”:


Legyen a pont amit keresünk N.

És P pont az ugye változó lehet.


Ekkor az egyenlet:


NA^2+NB^2+NC^2-2NP(NA+NB+NC)+3NP^2.


Én ezt igy tudom értelmezni:


Ugye az egyértelmű hogy P pontnak keressük az a pontot ami N.

Tehát ha egyből P=N írunk az egyenletbe azzal semmit nem csinálunk.

Inkább figyeljük meg hogy ha P=\=N akkor hogyan tudjuk minimálisra csökkenteni ezt az egyenlet értéket.


És már itt ki is derül : -2NP(NA+NB+NC).

Ha N a súlypont.


Tehát azért kicsit kell értelmezni a feladatot, mert ha egyből P=N akkor semmit nem csináltunk.



Jól gondolom?

2023. jan. 17. 15:30