A periódusos rendszerben közvetlenül egymás alatt levő két nemesgáz keverékének levegőre vonatkoztatott sűrűsége 1,4000. Melyik két gáz, milyen V/V%-os, és m/m %-os összetételben alkotja a gázelegyet?


2023. jan. 18. 19:25
 1/2 anonim ***** válasza:

tuti tanultátok az alábbi képletet ro_relatív = M_1 / M_2


jelent esetben M_1 nemesgáz keveverék moláris tömege, M_2 a levegő moláris tömege, ami 29 g/mol (fejből, könyvből vagy függvénytáblázatból lehet tudni)


1,4 = ro_keverék / 29 -> ro_keverék = 40,6 g/mol


Az egyik nemes gáz moláris tömegének minimum 40,6 fölött kell lennie mert másképp nem lehetséges, tehát He, Ne, Ar, Kr kilőve, de túl nagy se lehet ezért a Xe, Rn pár kilőve.


Tehát az egyetlen esélyes Kr, Xe páros.


M_Kr = 36 g/mol

M_Xe = 54 g/mol


40,6 = x*36 + (1-x)*54

x = 0,745

1-x = 1-0,745 = 0,255


n/n% Kr 74,5%

n/n% Xe 25,5%


Innentől az m/m% és V/V% könnyen kiszámítható.

2023. jan. 21. 13:52
 2/2 anonim ***** válasza:

Nem figyeltem és véletlenül a rendszámot néztem és nem a moláris tömeget. (Ezért kell mindig odafigyelni.)


A két nemesgáz pár ami jó az a Ar és Kr.


M_Ar = 39,95 g/mol


M_Kr = 83,8 g/mol


40,6 = x*39,95 + (1-x)*83,8


x = 0,985

1-x = 0.015


n/n% Ar 98,5%

n/n% Kr 1,5%


Remélem már jó-

2023. jan. 21. 19:59