Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Populaációgenetika 2pq/2pq+...

Populaációgenetika 2pq/2pq+p²=0,57 egyenletben hogy kell kiszámolni a q-t meg a p-t? +honnan lehet tudni,hogy egy populáció ideális-e?(számítási feladatban)

Figyelt kérdés

A feladat:

2pq/2pq+p²=0,57

Elvileg a q² 0,16 lesz,de nekem nem jön ki és nem tudom hol rontottam el.

Előre is köszönöm:)



2023. jan. 25. 16:18
 1/4 anonim ***** válasza:
Ennyi adatból sehogy.
2023. jan. 25. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Illetve ha megvan adva még, hogy a q² = 0,16 akkor négyzetgyökvonással:

q = 0,4 ezt behelyettesíted a 2pq/2pq+p²=0,57 egyenletbe, és kapsz egy 1 ismeretlenes egyenletet.



2pq/2pq+p²=0,57 viszont ebből önmagában semmit nem tudsz kiszámolni, hisz 2 ismeretlened van.

2023. jan. 25. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Ha tényleg így van az egyenlet, akkor ez a p^2q^2+p^2=0,57.


De - szerintem - itt másról van szó.

2023. jan. 25. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Ha a szövegben nincs más megadva, akkor tényleg nem lehet kiszámolni semmit. Kell hozzá még legalább egy adat. Annyit lehet ebből az összefüggésből megállapítani, hogy a domináns fenotípusúak 57%-a heterozigóta.

Hogyan dönthető el, hogy ideális-e a populáció? A megadott adatokból két úton számolunk valamilyen genotípusarányt:

1. egyszerűen összeszámoljuk a megadott allélt (meg kell adniuk), és annak arányát az összeshez számoljuk ki;

2. Hardy-Weinberg összefüggéssel kiszámoljuk ugyanezt.

Ha a két szám azonos, a populáció ideális/egyensúlyban van. Ha két szám eltér (nem csak a kerekítési hibával), akkor nem ideális (reális/nincs egyensúlyban) a populáció genetikailag.

Bővebben ld. Gál Béla Biológia 12. Mozaik Kiadó (nekem 2006-os kiadás van meg) 126. oldalán.

Sok sikert!

2023. jan. 26. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!