Mennyi megjelölt molekula lesz a pohárban?


A világtengerből kimerítünk egy pohár (2 dl) vizet. A pohárban lévő vízmolekulákat megjelöljük (jelképesen egy zöld pöttyel), és visszaöntjük, majd homogenizáljuk a világtenger többi vízmolekulájával.

Újabb pohár vizet veszünk ki. Hány darab megjelölt molekula lesz ekkor a pohárban?


Éljünk sok egyszerűsítéssel: világtenger térfogata 10^8 km^3; és sűrűsége 1 g/cm^3. És a világtenger tiszta víz.


2023. febr. 7. 15:50
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Ez gyanúsan házi feladat, mert körülbelül 3 szorzás…


Legyen V = 1e8 km^3 a világtenger térfogata, v = 2 dL a pohár térfogata, ρ = 1 g/cm^3 a víz sűrűsége. M pedig a víz moláris tömege (az egyszerűség kedvéért biztos veheted majd 2*1 + 16 = 18 g/mol-nak.)


Mivel homogén módon keverjük el, ezért v/V szeresére hígul, így a második pohárban az eredeti molekulák számának ennyiszerese lesz a zöld pöttyös molekulák száma.


Szóval a végeredmény

n = v/V*N = v/V * m/M*NA = v/V * ρ*v/M*NA = ρ*v^2*NA/(M*V),

ahol NA az Avogadro-állandó. Tessék helyettesíteni!


(Oké, ez 5 darab szorzás lett, bocsánat…)

2023. febr. 7. 16:22
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

Amúgy a végeredmény aranyos: [link] WA input: (water density)*(2 dL)^2*(Avogadro constant)/((molar mass of water)*(volume of the seas)) --> VIGYÁZAT, rá kell kattintani a Show details-re, hogy mutassa, milyen adatokkal számol.


A te adataiddal (és az Avogadro-állandót is 6e23 1/mol-ra kerekítve):

[link] WA input: (1 g/cm^3)*(2 dL)^2*(6e23 1/mol)/((18 g/mol)*(1e8 km^3))

Output: 13 333.

2023. febr. 7. 16:30