Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Irodalom. Ezeket a metaforakat...

Irodalom. Ezeket a metaforakat jellemezd par sorral:karcsu vaza, a halál zenél, a hervadás vörös varázsa?

Figyelt kérdés
kerlek segitsetek
2010. okt. 4. 19:00
 1/2 A kérdező kommentje:

Ne haragudj. A rét deres volt,

a havasok nagyon lilák

s az erdő óriás vörös folt,

ne haragudj: nem volt virág.


De puszta kézzel mégse jöttem:

hol a halál nagyon zenél,

sziromtalan csokrot kötöttem,

piros bogyó, piros levél.


S most add a lelked: karcsu váza,

mely őrzi még a nyár borát –

s a hervadás vörös varázsa

most ráborítja bíborát.

2010. okt. 4. 19:01
 2/2 ibagla válasza:

A jellemzés nem tudom, mit jelenthet. Két dolgot gondolok ide jó megoldásnak, az egyik, hogy a metafora szerkezetéből indulsz ki, azaz a metaforának két síkja van, a képi (azonosító) és a fogalmi (azonosított), közöttük kell lenni valamilyen kapcsolatnak, közös jegynek:pl. "kezed ... nyírfaág", a képi sík a nyírfaág, fogalmi a kéz, közös jegy: (pl) vékony

A fentiek alapján kétféle metafora létezik a csonka (hiányos, amikor csak a képi sík van jelen (pl. Galambom!), és a teljes, amikor mindkettő jelen van.


A másik lehetőség, ha jelentésében vizsgálod a verset és ennek megfelelően a metaforákat.Gondolom tudod, hogy ez egy Áprily-vers, témáját tekintve szerelmes vers, innen már szerintem el tudsz indulni. Párosítsd a vers témáját a bemutatott természeti jelenséggel, azaz az ősszel.

Ajánlom még:

www.helikon.ro/index.php?m_r=908

Jancsik Pál: Egy Áprily-vers elemzése

XVIII. ÉVFOLYAM 2007. 19. (489.) SZÁM - OKTÓBER 10. (interneten is fent)

2010. okt. 5. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!