Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Ezt a fogalmat hogy kellene...

Ezt a fogalmat hogy kellene érteni?

Figyelt kérdés

"Bármely G gráf csúcshalmaza egyértelműen felbontható diszjunkt v1,v2,...vk halmazok uniójára, úgy, hogy u és v csúcsok között pontosan akkor van út, ha u és v ugyanabba a vi-be esnek

Tehát feltudom bontani a gráf csúcsait v1,v2,...vk halmazokra úgy, hogy ha 2 csúcsot veszek egy ilyen halmazon belül akkor közöttük van út, de ha 2 különböző halmazból veszek 1-1 csúcsot, akkor közöttük nincsen út.

Ezek a halmazok a G gráf összefüggő komponensei"



Ha például van egy gráfom: [link]


Akkor hogy kell érteni azt, hogy: "G gráf csúcshalmaza egyértelműen felbontható diszjunkt v1,v2,...vk halmazok uniójára"

Hogy kellene felbontani ennek a csúcshalmazát?


A komponens szót azt értem, például itt ez egy 2 komponensből álló gráf: [link]


Csak ez a felbontásos rész nem tiszta, ezt eltudnátok magyarázni?



2023. febr. 11. 11:51
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:

Ha ezeket megnézted, akkor jöhet a következő:


A komponens olyan részgráf, amihez nem lehet sem pontot sem élt hozzávenni úgy, hogy összefüggő maradjon. (maximálisan összefüggő részgráf)

2023. febr. 11. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 A kérdező kommentje:

Ezt nem teljesen értem, mit jelent az, hogy: "nem lehet sem pontot sem élt hozzávenni"


Ugye itt 1 komponensből áll a gráf: [link]


De ha hozzáveszek egy élt (pl. a piros él amit behúztam)

[link]


Ugyanúgy összefüggő marad és 1 komponens az egész, vagy ezt hogy kell érteni?

2023. febr. 11. 14:58
 13/17 anonim ***** válasza:

Az eredeti gráf élei közül veszünk hozzá.


Ezt a gráfot már hagyd el, mert ez egyetlen komponens.


Tekintsd azt a gráfot melynek pontjai két háromszög csúcsai, élei a két háromszög oldalai.


Ez nem összefüggő gráf, mert az egyik háromszög egyik csúcsától nem lehet eljutni úton a másik háromszög egyik csúcsába.


Gondold meg, hogy ennek a gráfnak hány komponense van, és mik azok!


Ezen próbáld megérteni a fent említett fogalmakat!

2023. febr. 11. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 A kérdező kommentje:

Szerintem megértettem, akkor a komponens azt jelenti, hogy a gráfból egy maximális méretű összefüggő részgráfot állítok elő.


Vagyis amit írtál hogy van 2db háromszögem, ott az egyik háromszög az egyik komponensem, és ugye ez maximális mert több élt nem vehetek hozzá, mert a másik háromszög az nem összefüggő vele, ezért azoknak az éleit nem tartalmazhatja, a 2. komponensem pedig a másik háromszög.


Viszont ha jól értem akkor létezik olyan is, hogy egy összefüggő gráfot "dekomponálnuk", azaz szétbontjuk komponensekre, úgy hogy egy csúcs több komponensben is benne lehet, míg egy adott él csak 1 komponensben szerepelhet a többiben már nem. És ezeknek a komponenseknek, amikre a gráfomat szétszedtem, ezeknek az uniója visszaadja az eredeti gráfot.

2023. febr. 11. 15:29
 15/17 anonim ***** válasza:

Szerintem is megértetted.


Dekomponálásról én nem hallottam, de attól még lehet, hogy van ilyen.

Ezt már - szerintem - egy gráfelmélettel behatóbban foglalkozó emberrel kell megbeszélned.

2023. febr. 11. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 A kérdező kommentje:
Rendben, köszönöm szépen a segítséget
2023. febr. 11. 15:45
 17/17 anonim ***** válasza:
Nagyon szívesen. Élveztem.
2023. febr. 11. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!