Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Nem értem a matekot, segítség...

Nem értem a matekot, segítség kéne?

Figyelt kérdés

200 csavar közül 8 selejtes. Hányféleképpen választhatunk ki közülük öt csavart úgy, hogy


a, ne legyen egyetlen selejtes csavar sem


b, két selejtes és három hibátlan legyen


c, mind az öt selejtes legyen


2023. febr. 14. 18:07
 1/3 anonim válasza:

Bocsi, hogy nem tudok segíteni, nem vagyok jó matekból es még csak fel sem fogom a kérdéseket:D

Érdekelne, hogy hanyadikos matek ez?:D

2023. febr. 14. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

a) (192 alatt 5)

b) (192 alatt 3)*(8 alatt 2)

c) (8 alatt 5)

2023. febr. 14. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

(nCk)-val jelölöm a továbbiakban a binomiális együtthatókat.


Azzal nem megyek sokra, ha csak benyögöm a megoldást, ezért egy kicsit megpróbálom neked elmagyarázni, miről is szól ez a dolog.


Most egy rövid időre felejtsük el azt, hogy hogy kell kiszámolni a binomiális együtthatókat, (nCk) per definitonem azt jelenti, hogy hányféleképpen lehet egy n elemű halmazból k elemű részhalmazt kiválasztani. Például, ha van az {1,2,3,4,5} halmazom, akkor ebből 3 elemű részhalmazt (5C3)-féleképpen választhatunk ki, mert az alaphalmazunk ötelemű, és ebből háromelemű részhalmazokat választunk ki.


Én matematikusként nem nagyon értek egyet azzal, hogy a permutáción kívül nevén nevezzük a kombinációt meg a variációt, szerintem csak arra jó ez, hogy összezavarjuk a diákokat. A permutációkat néven kell nevezni, de ennek mélyebb oka van.


Amikor azt mondom, hogy egy halmazból részhalmazt választok ki, akkor abban azt is kimondom hallgatólagosan, hogy a *sorrendre való tekintet nélkül* választom ki az elemeket. Ha a fenti példában még a sorrendre is tekintettel lennék, akkor beszéltek ti ugye variációról, és azt úgy tudom kiszámolni, hogy először kiválasztok három elemet, majd ezeket permutálom minden lehetséges módon, így a sorrendre is tekintettel (5C3)*3! 3 elemű részhalmazt választhatok ki, mert (5C3)-féleképp választhatok ki háromelemű részhalmazt, majd az egyes részhalmazokat 3!-féleképpen permutálhatom.


És akkor erre van a kettős leszámlálással könnyen igazolható

(nCk)=n!/(k!(n-k)!) formula.


A feladat pedig:


a) Hány elemből választok ki? 200-8=192 elemből. Hány elemet választok ki? 5-öt. Érdekel a sorrend? Nem. A válasz tehát: (192C5)


b) Először kiválasztom a két selejteset. Mivel 8 selejtes csavar van, és ebből 2-t választok ki a sorrendre való tekintet nélkül, ezért ez (8C2)-féleképpen lehetséges.

Másodszor kiválasztom a jó csavarokat, 192 elemből választok 3-at a sorrendre való tekintet nélkül: (192C3) lehetőség.

Így összesen (8C2)(192C3) lehetőség adódik.


c) 8 selejtes csavar van, ebből választok ki 5-öt a sorrendre való tekintet nélkül, ezért (8C5) lehetőség van.

2023. febr. 15. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!