Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Ez miért igaz, hogy lehetne...

Ez miért igaz, hogy lehetne bizonyítani?

Figyelt kérdés

A BFS (szélességi bejárás) után gráfél nem ugorhat át faélt,azaz ha v1, v2,…vn egy elérési sorrend és i<j<k<=l

(i, j, k, l azok elért csúcsok, ilyen sorrendben, először i, aztán j, majd k és l)

ha vj, vk faél akkor a vi, vl nem lehet éle a gráfnak


Következménye:

BFS után nincs előreél, tehát irányítatlan BFS után az élek csak faélek vagy keresztélek lehetnek, hiszen irányítatlan esetben a visszaél ugyanaz mint az előreél



Ezt hogy lehetne bizonyítani, hogy gráfél nem ugorhat át faélt?



2023. febr. 20. 10:54
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
Rajzold le az i,j,k,l csúcsokat és képzeld el, hogyan halad rajtuk a bejárás! A bejárás menetében minek mond ellent, hogy (vi, vl) éle a gráfnak?
2023. febr. 23. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:

A BFS az egy lerövidebb utak fáját találja meg, tehát az r gyökércsúcsból bármely csúcsba a fán/faéleken keresztül a lehető legrövidebb út vezet bármely v csúcsba.

Ha lenne ilyen gráfél ami fáélt ugrana át, akkor lenne a grában egy rövidebb út, mint ami a fában van. És ez ellentmondás.


Ez így jó lehet, vagy máshogy kellene?

2023. febr. 24. 16:38
 3/14 anonim ***** válasza:
A gondolat jó, de én részletesebb lennék. Mely élekből épülne fel az a rövidebb út? Miből látjuk, hogy rövidebb?
2023. febr. 25. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:

Hát ugye a legrövidebb út az a BFS fa éleiből épül fel, amiket faél alkot. Egy előreél pedig egy olyan gráfél, ami faéleken keresztül vezet.


Így milyen?

2023. febr. 25. 11:39
 5/14 anonim ***** válasza:
Ezzel meg van válaszolva szerinted, hogy a bizonyításodban szereplő rövidebb út mely élekből épül fel, és miből látjuk, hogy rövidebb?
2023. febr. 25. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:

Ezt valahogy nem tudom megérteni.

A BFS-ről annyit tudok, hogy amikor kiválaszt egy csúcsot, azt addig nem engedi el, amíg a csúcsnak az összes szomszédját el nem érte. És mindig az elérési sorrendben azt a csúcsot választja, ami még nincs befejezve és legelöl van.

Tehát ha kiválasztunk egy csúcsot 1.-nek, akkor ebből elérek egy másik csúcsot, ekkor ez a másik csúcs lesz elérve 2.-nak. Ezután muszáj az 1.-nek elért csúcsot választanom, mert az a legkisebb csúcs ami még nincs befejezve. Ezt addig csinálom amíg már nem tudok belőle több csúcsot elérni, ekkor befejezem. Majd a második csúcsnak a 2.-ként elértet muszáj választanom.


De ebből nekem valamiért nem egyértelmű, hogy miért nincs olyan gráfél, ami faélt ugrik át. Azaz, hogy miért nincs előreél.

2023. febr. 25. 12:17
 7/14 anonim ***** válasza:

Rajzolj négy csúcsot - mindegy, hogy a lapon hogyan helyezkednek el egymáshoz képest -, nevezd el őket i,j,k,l-nek és kösd össze őket ebben a sorrendben! Tételezd fel, hogy i-t éppen elérte a bejárás és képzeld el a további lépéseket. Részletesen, ahogy az imént leírtad. Számozd meg a csúcsokat abban a sorrendben, ahogy a bejárás felfedezi őket; jelöld meg, melyik él kerül be a szélességi fába! Be is színezheted a befejezett csúcsokat, lerajzolhatod a sor tartalmát is, vagy bármit, ami segít. Aztán játszd el ugyanezt úgy is, hogy kezdetben i is össze van kötve l-lel.

(i,l) és a (j,k) él bekerülhet egyszerre a fába? Fogalmazd meg, miért nem!

2023. febr. 25. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:

Ebben nem vagyok teljesen biztos, de szerintem vagy félreértettem amit írtál, vagy valami nem stimmel, mert nekem bekerült minden él a fába:

[link]


A felső képen az 1. eset látszódik, amikor i és l nincs összekötve, csak i,j,k és l van sorrendben.

Zölddel jelöltem az elérési sorrendet, kék színű tollal a befejezésit és világos kékkel az éleket amin keresztül elértem a csúcsokat.

Ugye az i csúcsból elértem a szomszédját a j-t, i-ből nem tudtam mást elérni, így be kellett fejeznem. Ezután j-t kellett választanom, annak elértem a szomszédját, a k-t. Ezután megint j-t kellett választani, de abból nem tudtam elérni semmit, ezért befejeztem. Ezután jött a k, abból elértem az l-et. Majd k-ból nem lehetett elérni semmit, ezért befejeztem és az l-ből sem lehetett elérni semmit, így azt is befejeztem.


A 2. esetnél ugyanez volt, csak ott i-ből az l-et is el lehetett érni.

2023. febr. 25. 13:35
 9/14 A kérdező kommentje:
Igazából ezért sem értem, mert ha beveszek egy i és l közötti élt, akkor amikor az i csúcsot megvizsgálja az algoritmus, akkor az i és l csúcsot összekötő élt is befogja venni.
2023. febr. 25. 15:04
 10/14 anonim ***** válasza:

Ja bocs, igen, (i,l) és (k,l) nem lehet egyszerre a fában. A feladat kiírása is csak úgy stimmel, hogy k = l.

Arra a felismerésre akar a feladat rávezetni, hogy az (i,l) gráfél nem ugorhatja át a (k,l) faélt, hiszen ha (i,l) benne van a gráfban, akkor a fába is az kerül (k,l) helyett. Ezért nem lehetnek előreélek, ennyi az egész.

Ha csak a téves számozás miatt nem értetted, akkor minden rendben.

2023. febr. 25. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!