Fizika házi feladat, lift mozgása?


Mekkora gyorsulással és merre indul az a lift, amelyben a benne álló, 60kg tömegő lány súlya 450N?


A számítás sikerült megcsinálnom:

m=60kg

G=450N

a=450N/60kg=7.5m/s


De ebből én honnan tudom meg, hogy a lift felfele vagy lefele indul el?



2023. febr. 27. 19:10
 1/3 anonim ***** válasza:
A súlya kisebb, mint a rá ható nehézségi erő, így lefelé indul.
2023. febr. 27. 19:13
 2/3 anonim ***** válasza:

m*g-G=m*a

a=(m*g-G)/m=2.31m/s

2023. febr. 27. 19:32
 3/3 krwkco ***** válasza:

"De ebből én honnan tudom meg, hogy a lift felfele vagy lefele indul el?"

Vagy onnan, ahogy #1 írta. De bonyolultabb esetben, pl. amikor sok erő van, ezt nem tudhatjuk.

Mindig használható megoldás, hogy felrajzolod az erők és a gyorsulások irányát:

- a lányra hat az m*g nehézségi erő lefelé

- a talpára hat a G súlyerő felfelé. Ennyivel nyomja a mérleg felfele, amin áll.

- tegyük fel, hogy nem tudjuk a lift és egyben a lány gyorsulásának irányát. Vegyünk fel egy felfele ható gyorsulásvektort.

Akkor a gyorsulás irányával megegyező erők pozitív az ellentétesek negatív előjelűek lesznek az egyenletben:

G-mg=ma

450N-60kg*9.81m/s^2=60kg*a

-138,6N=60kg*a

a=-138,6N/60kg=-2,31m/s^2

Az eredményünk negatív lett, vagyis a gyorsulásvektor ellentétes irányba mutat, ahhoz képest, mint ahogy feltételeztük. Lefelé.

2023. febr. 28. 05:10