Ezt hogyan kell kiszámolni?


Alfa 80fok, béta 48fok . Alfa szögfelezője 6,3cm. Milyen hosszúak a háromszög oldalai?


Ezt szinusz vagy koszinusztétellel kell számolni? Az a baj hogy nem tudok neki állni, és kéne egy kis segítség hogy el tudjam kezdeni.



2023. márc. 6. 14:15
 1/3 anonim ***** válasza:

A szinusztétel szerint egy háromszögben az oldalak hossza arányos a szemközti szögek szinuszával. Azaz:


a/sin(alfa) = b/sin(beta) = c/sin(gamma)


Ebben az esetben adott alfa (80 fok), beta (48 fok), és alfa szögfelezője (6,3 cm). A gamma szöget pedig kiszámíthatjuk úgy, hogy kivonjuk 180 fokból alfa és beta összegét:


gamma = 180 - (alfa + beta) = 180 - (80 + 48) = 52 fok


Most már csak be kell helyettesítenünk az adatokat a képletbe és megoldani az egyenletet.


a/sin(80) = b/sin(48) = c/sin(52) = 2*6,3/sin(40)


Ebből következik, hogy:


a = 26,3sin(80)/sin(40) ≈ 12 cm b = 26,3sin(48)/sin(40) ≈ 9 cm c = 26,3sin(52)/sin(40) ≈ 9 cm


Tehát a háromszög oldalai: a ≈ 12 cm; b ≈ c ≈ 9 cm.

2023. márc. 6. 14:21
 2/3 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a segítséget! Szép napot! :)
2023. márc. 6. 14:22
 3/3 anonim ***** válasza:

1. Kiszámolod a gamma szöget.

2. A szogfelezo két haromszogre bontja az eredeti háromszöget.

3. Ezeknek meghatarozod a szögeit.

4. Ezekben alkalmazod a szinusz vagy a koszinusz tételt.

2023. márc. 6. 14:26