Fizika feladat, valaki segítene?


A régi rádiókészülékek csöveinek fűtésére szolgáló transzformátor primer tekercsének menetszáma 1200. Hány menetes a csövek fűtését tápláló szekunder tekercs, ha a hálózati feszültség 220V, és a csövek 6,3V feszültséget igényelnek? Mekkora a cső fűtésére használt áram erőssége, ha a primer oldali teljesítmény 440W?


Ha valaki csak egy kiindulási pontot adna, ahonnan tudnám folytatni, már annak is örülnék.



2023. márc. 16. 16:39
 1/4 anonim ***** válasza:
86%

[link]

A menetszámok és a feszültségek/áramerősségek összefüggésére figyelj!

2023. márc. 16. 16:47
 2/4 anonim válasza:
76%

A transzformátor átviteli arányát a primer és szekunder tekercs menetszámának aránya adja. Az átviteli arány a szekunder tekercs menetszáma osztva a primer tekercs menetszámával. Tehát:


átviteli arány = szekunder menetszám / primer menetszám


Az átviteli arány segítségével kiszámíthatjuk a szekunder tekercs menetszámát:


szekunder menetszám = átviteli arány x primer menetszám


Az átviteli arányt a két feszültség arányaként is kifejezhetjük:


átviteli arány = szekunder feszültség / primer feszültség


Az adatokat behelyettesítve:


átviteli arány = 6.3V / 220V = 0.0286


szekunder menetszám = 0.0286 x 1200 = 34.32 ~ 34


Tehát a szekunder tekercsnek 34 menete van.


Az áram erőssége a csövek fűtésére a teljesítmény és feszültség arányaként kiszámítható:


áram erőssége = teljesítmény / feszültség


Az adatokat behelyettesítve:


áram erőssége = 440W / 6.3V = 69.84 ~ 70mA


Tehát a csövek fűtésére használt áram erőssége 70mA.

2023. márc. 16. 16:47
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a gyors válaszokat!
2023. márc. 16. 18:31
 4/4 anonim ***** válasza:

„Tehát a csövek fűtésére használt áram erőssége 70mA.”

Rosszul számoltál, mert: 440W/6,3V≈70A és nem 70mA.

A rádiókban használt 6,3V fűtésű csövek fűtőárama nagyjából 0,2 és 1A között volt. A 70mA még egy darab cső fűtésére sem lenne elegendő.

Ideális transzformátort feltételezve:

A transzformátor áttétele: a=N1/N2=U1/U2

Ennek alapján a szekunder menetszám: N2=N1·U2/U1=1200·6,3/220=34,36≈34

A szekunder oldalon leadott teljesítmény megegyezik a primer oldalon felvett teljesítménnyel, P2=P1. Az szekunder oldal áramerőssége: I2=P2/U2=440/6,3=69,84A≈70A

Ez viszont a valóságnak egyáltalán nem felel meg. Egy elektroncsöves rádió összes teljesítményfelvétele (anód+fűtés) közel sem volt 440W, még egy elektroncsöves tv teljesítményfelvétele is „csak” 180W környékén volt. Például egy korabeli rádióban:

[link] ar612.pdf

AR612 Pacsirta, ezek a csövek voltak:

ECC85 – 0,435A

ECH81 – 0,3A

EBF89 – 0,3A

ECC83 – 0,3A

EL84 – 0,76A

EM80 – 0,3A

EZ80 – 0,6A

Ezeket a fűtőáramokat összeadva a teljes fűtőáram közelítőleg 3A. Szóval sem a 70A, sem a 70mA nem felel meg a valóságnak. Ez nem a te hibád kérdező, a feladat összeállítója adott meg a valóságnak egyáltalán nem megfelelő adatokat. A rádió csöveinek összes fűtőteljesítménye a valóságban kb. 10-20W környékén volt. Egyébként pedig nem alkalmaztak külön fűtőtranszformátort, hanem egy transzformátor szolgáltatta az anódfeszültséget és a fűtőfeszültséget.

2023. ápr. 6. 15:46