Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Ez az egyenletegyszerűsítés...

Ez az egyenletegyszerűsítés hogy jön ki?

Figyelt kérdés

-λ^3 + λ^2 + λ - 1 = (1 - λ^2)(λ - 1)


Ebből: -λ^3 + λ^2 + λ - 1


Hogy lesz ez?:

(1 - λ^2)(λ - 1)


2023. márc. 20. 11:20
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%

Én x-szel írom, ha nem baj;


Az első két tagból ki tudunk emelni -x^2-et:


-x^2*(x-1)+x-1, itt pedig (x-1)-et tudunk kiemelni:


(x-1)*(-x^2+1), ami kicsit átalakítva (1-x^2)*(x-1) lesz.


De más módon is lehet; például ránézésre x=1 gyöke a polinomnak, így kiemelhető belőle (x-1), és polinomosztással az (1-x^2)-et meg tudjuk kapni.

2023. márc. 20. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%

Nem egyenlet egyszerűsítés, hanem polinom szorzattá alakítás.

Mielőtt felteszed a kérdést, tisztázd magadban, hogy mi az, amit kérdezni akarsz!

2023. márc. 20. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
#2, teljesen jogos az észrevétel, de aki nem ért a matekhoz, annak minden mindegy. Kb. úgy, mint ahogyan a lazacszínre meg a mályvaszínre is azt mondod, hogy rózsaszín, mert nem értesz hozzá, de a szakértő különbséget tud tenni. Ezért kell hozzáértő emberként tudnod, hogy mit akarnak kérdezni, még akkor is, hogyha nem tudják precízen feltenni a kérdést.
2023. márc. 20. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:
És erre nem létezik valami általános megoldás? Hogy mikor mit kell csinálni? Vagy mindig meglehet oldani kiemelésekkel? Nem pont erről a feladatról beszélek, hanem általánosan, ha átakarok valamit alakítani ilyen alakúvá?
2023. márc. 20. 14:02
 5/13 anonim ***** válasza:

Általános megoldás harmadfokúnál még éppen van; a gyököket kell kiszámolnod, és akkor fel tudod írni a*(x-x1)*(x-x2)*(x-x3) alakban, ahol az a a főegyüttható (amivel x^3 van megszorozva), x1, x2 és x3 a harmadfokú polinom gyökei (ahol a 0-t veszik fel értéknek). Harmadfokú függvénynek egyébként nem mindig van 3 valós megoldása, olyankor polinomosztást kell csinálni, hogy szorzatként fel tudjuk írni. Még a negyedfokúnak is van megoldóképlete. Ennek egyébként becsületes neve gyöktényezős alak, ennek nézz utána.


Általánosságban csak akkor tudunk szorzattá bontani, hogyha a polinomnak van racionális gyöke, ezeket a Rolle-féle gyöktétellel tudjuk összeszedni. Ritkább esetben ügyesen rendezve kiemeléssel is tudunk haladni (ez a feladat pont egy ilyen ritkább eset).

2023. márc. 20. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
*Illetve úgy értettem a racionális gyököt, hogy azokra van módszer, hogy megtaláljuk őket, HA az együtthatók mind racionálisak. Ha még ez sincs, akkor kb. esélytelen, mert irracionális gyököt legtöbb esetben csak közelíteni tudunk.
2023. márc. 20. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

Igazából ilyen egyenleteket kell megoldani:


-λ^3 + λ^2 + λ - 1 = 0


Tehát másod vagy harmadfokú egyenleteket, amik egyenlőek 0-val.

A másodfokúra ott van a másdofokú megoldóképlet, abba csak behelyettesítek és kijön.

Harmadfokúnál szokott olyan lenni, hogy kiemelek λ-át és akkor kapok egy szorzatot, ahol az egyik tényező az λ, a másik meg egy másodfokú egyenlet.

De ilyen esetekben, mint a fenti példában ezt nem tudtam megcsinálni, és a megoldókulcs szerint úgy kellett megoldani, hogy így szorzattá kell alakítani. És akkor abból a λ értékét meg lehet határozni, mert egy szorzat már akkor is egyenlő 0-val ha az egyik tényező 0.


Az ilyeneket mindig így kell megoldani?

2023. márc. 20. 14:28
 8/13 anonim ***** válasza:

Az #5-ben már leírtam, de leírom újra; a kiemeléssel való megoldás ritkán működik praktikusan. Ha a gyök egész (és az együtthatók egészek), akkor mindig lehet addig variálni, hogy valami valahogyan kiemelhető legyen, de ezt ritkán könnyű belelátni a feladatba.


Harmadfokú egyenletet is meg lehet Rolle gyöktételével oldani, feltéve, hogy az egyenletnek létezik racionális gyöke. Ha az összes racionális, akkor mindet meg tudjuk keresni, ha 1 racionális és 2 irracionális, akkor szorzattá alakítunk, és a másodfokút megoldjuk.


Ha tudjuk a harmadfokú egyenlet egyik gyökét, akkor viszont a kiemelés is könnyebben véghez vihető.

2023. márc. 20. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
A p/q alakú racionális gyök esetén, ha (p, q)=1, akkor p osztója a konstans (0-ad fokú) tagnak, és q osztója a főegyütthatónak. Ez esetben is lehet keresgélni, működik a kiemeléses/polinomosztásos módszer.
2023. márc. 20. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
#9, miért kell az a kikötés, hogy p és q relatív prímek legyenek?
2023. márc. 20. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!