Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Fizika feladat kérdés, jól...

Fizika feladat kérdés, jól számoltam ki?

Figyelt kérdés

A feladat ez:


Egy "R" sugarú gömb belsejében a töltéssűrűség a középpontól való "r^2" távolsággal arányos. Azaz ρ = A*r^2, ha (0 < r < R), ahol "A" egy állandó.


Kérdés:

Mekkora a gömb teljes Q töltése "A"-val és "R"-el kifejezve?


Nekem ez jött ki:

Felosztom a gömbömet apró kis dq töltésű gömbhéjakra.

A gömbhéj térfogatát úgy kapjuk meg, hogy megszorozzuk a felületét (4π*r^2) a vastagságával (dr):


dV = 4π*r^2*dr


Ugye az egész gömbnek van ρ = A*r^2 töltéssűrűsége, tehát egy ilyen kis piciny dV térfogatú gömbhéjnak a dq töltése az:


dq = dV*ρ


Nekünk viszont az egész gömb töltése kell, azaz összegeznünk kell az egész gömbre ezeket a kicsi dq töltésű darabkákat. Ezt integrálással lehet megoldani. A gömböm R sugarú így:


Q = (0-tól R-ig) ∫ ρ*dV = ∫ A*4π*r^4*dr


Ebből a konstansokat kiemelve:


Q = A*4π ∫ r^4*dr = A*4π*(r^5/5)


és ugye ez egy határozott integrálás volt (0-tól R-ig), így még be kell helyettesíteni, behelyettesítés után ez lesz a végeredmény:


Q = A*4π*(R^5/5)


Ezt így kell megoldani, nem rontottam el, számoltam el? Ez a helyes eredmény és módszer a megoldásra?


2023. márc. 21. 19:26
 1/1 anonim ***** válasza:
Igen, a megoldásod és a módszered helyes. A gömb teljes töltése valóban megegyezik az általad számolt Q értékkel: Q = A4π(R^5/5). A módszer, ahogy az egész gömbre a kis dq töltésű darabkákat összeadtad integrálással, helyes és a legjobb módszer erre a feladatra.
2023. ápr. 3. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!