Tudnátok segíteni ebben a fizika feladatban?


Sziasztok! Nem házi feladatnak kaptuk ezt a feladatot, csak gyakorlásnak csináltam meg, de nem találok hozzá megoldást így nem tudom leelenőrizni, ebben kéne a segítségetek.


Egy 80 kg-os ejtőernyős a Föld közelében már egyenletes 5 m/s sebességgel függőlegesen esik. Mekkora közeg-ellenállási erő hat rá ha az ejtőernyő homlokfelülete 40 m² és a közeg-ellenállási tényező 1,3?


(Majd lehet, hogy még a kommentek közé is felteszek néhány feladatot kérdésként, mivel ezekhez sincs megoldás, de valahogy muszáj gyakorolnom.)



2023. márc. 26. 13:05
 1/6 anonim ***** válasza:
Ehhez a feladathoz nem kellenek az ejtőernyő adatai. Mivel egyenletesen esik, emiatt az erők eredője 0. Két erő hat rá, a nehézségi és a közegellenállás. Az összegük csak akkor lehet 0, ha azonos nagyságúak, és ellentétes irányűak. Tehát a közegellenállási erő = m g =80*9.81 N
2023. márc. 26. 13:10
 2/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm! Itt a következő:

Mekkora közeg-ellenállási erő hat arra a távolsági autóbuszra, amely 90 km/h sebességgel halad, az autóbusz homlokfelülete 5,5 m², a közeg-ellenállási tényezője 0,9 és a levegő sűrűsége 1,29 kg/m³?

Ennél a feladatnál is úgy van, hogy ha v sebességel, tehát egyenes vonalú egyenletes mozgást végez, akkor a rá ható erők eredője 0, szóval az Fk=F-el, igaz? Csak itt most ez nem fontos. Illetve itt km/h-val kell számolni vagy m/s-mal?

2023. márc. 26. 13:57
 3/6 anonim ***** válasza:
m/s-al. Mindig SIben számolj középiskolában. Ehhez a feladathoz egyszerűen nézd ki függvénytáblázatból a légellenállás képletét.
2023. márc. 26. 14:05
 4/6 anonim ***** válasza:
F=k*A*ρ*v^2, ahol k az alaki tényező, A a homlokfelület mérete négyzetméterben, ρ a közeg sűrűsége, v a sebesség.
2023. márc. 26. 14:09
 5/6 A kérdező kommentje:

Jó,köszönöm, akkor csak annyit kell.

Van még, jó sok feladat, de leírom inkább én a megoldását, hogy csak azt kelljen rá mondani, hogy jó-e vagy nem.


Egy 1800 kg tömegű kisteherautó kerekeinek gumiabroncsaira a talaj 3200 N nagyságú, előremutató tapadási súrlódási erőt fejt ki, aminek következtében a vízszintes talajon egyenes vonalban mozgó jármű 1,2 m/s²-tel gyorsul. Mekkora a Toyotára ható közeg-ellenállási erő?


Fe=F(tapadási)-Fk

m×a=Ft-Fk

2160=3200-Fk

Fk=1040N

2023. márc. 26. 14:11
 6/6 A kérdező kommentje:

Mekkora átlagos fékezőerő hat a vízszintes talajon mozgó, 900 kg tömegű gépkocsita, ha 36 km/h sebességről 12,5 s alatt áll meg? A mozgás mely szakaszában jelentős a közeg-ellenállási erő?


m=900kg

v=36km/h=10m/s

t=12,5s


a=v/t=10/12,5=-0,8 m/s²


Ha fékezik, akkor végül az eredő erő 0 lesz, ezért felírható: Fe=F(fékező)

m×a=720N => Ff=720N (ekkora fékező erő hat rá)

A közeg-ellenállási erő pedig akkor jelentős, mikor ugyanakkora Fk hat az autóra, mint amekkora F erővel halad, ugyanis ekkor egyenes vonalú, egyenletes mozgást fog végezni.

2023. márc. 26. 15:15