Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Időmértékes verselés szabályai?

Időmértékes verselés szabályai?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Van néhány "kivétel" az időmértékes verselésben, de nem tudom miért, hogyan ismerjem fel másik esetben. El tudná valaki magyarázni kérlek?


"ciki proklamáció" - a "ki" szótag miért rövid?


"néha kreatív" - mi történik itt a "ha" szótaggal? (elvileg hosszú-rövid-rövid-hosszú, de lehet hogy elírtam)


"autó" - miért hosszú-hosszú, ha más diftongusnál(digráfnál? keverem a kettőt...) külön kell nézni a két mgh-t?


"mixer" - hosszú rövid, mivel az x=[ks]?


"Figyeljük" - itt annyi, hogy a kettős betűink 1 msh-nak számítanak?


Köszönöm szépen a segítséget :)



2023. ápr. 17. 14:07
 1/3 anonim ***** válasza:

Én úgy tudom, a szóhatár nem számít, a szótag magánhangzótól magánhangzóig tart: ci-kipr-okl-am-ác-i-ó, né-hakr-e-at-ív.


A diftongus egy hosszú szótagnak számít, a magyarban azonban érdekes a helyzete: vannak szavak, melyeket valóban kettőshangzóval, azaz diftongussal ejtünk, mint pl. au-tó, au-gusztus, Eu-rópa, így ezek egy szótagnak számítanak. Más szavakban viszont külön ejtjük a két hangot, így azok külön szótagot alkotnak, pl. kala-uz, Ze-usz.


Mixer: igen, [miksz-er]

Figyeljük: [fi-gyejj-ük] – az LJ hosszú [jj]-t jelöl, így a középső hosszú szótagnak minősül

2023. ápr. 17. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Igen, en is ugy tudom, ezert fura nekem hogy ott elvileg megis rovid a szotag, pedig 2 msh koveti!


Koszonom szepen, igy mar ertem a tobbit! :)

2023. ápr. 17. 17:40
 3/3 A kérdező kommentje:

Megtaláltam közben az elsőre is a választ!


"Előfordul, hogy idegen eredetű szavak elején mássalhangzó torlódás van, ilyenkor az előző szó utolsó szótagja rövid marad, bár két magánhangzó követi, pl. ciki preambulum (ti ti ti tá ti ti) vagy néha kreatív (tá ti ti ti tá), vagy ócska spárga (tá ti tá ti), furcsa skandálás (tá ti tá tá tá); tehát ez kivétel az előző szabály alól.

Az idegen nyelvekből vett szavakban előfordulnak diftongusok (kettős hangzók - pl. autó, diéta, csao), ezeket általában egy hosszú szótagnak tekintjük. Tehát a lendkerekes kisautó így hangzik: tá ti ti tá ti tá tá"

2023. ápr. 18. 09:55

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!